banner39

NATO, tasarruf için 'akıllı savunmayı' masaya yatırdı

NATO zirvesinin ilk gününde, ABD ve Avrupa'da bütçe denkleştirme sorunlarından dolayı ittifakta güvenlik zaafı yaşanmaması amacıyla 'akıllı savunma' adlı tasarruf modeli masaya yatırıldı.

Amerika 21.05.2012, 08:05 21.05.2012, 08:07
NATO, tasarruf için 'akıllı savunmayı' masaya yatırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

NATO'nun 28 ülkesi dâhil 60 ülkenin davet edildiği Chicago zirvesinde dün açılış yapıldı. İlk günün gündeminde bütçe kısıntılarının dayattığı 'akıllı savunma' adlı tasarruf modeli vardı. Zirvede Afganistan'daki NATO varlığının geleceği, füze kalkanı, İran ve Suriye gündeme gelecek.

ABD Başkanı Barack Obama'nın memleketi Chicago'da ev sahipliğini yaptığı NATO zirvesinin ilk gününde, ABD ve Avrupa'da bütçe denkleştirme sorunlarından dolayı ittifakta güvenlik zaafı yaşanmaması amacıyla 'akıllı savunma' adlı tasarruf modeli masaya yatırıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün temsil ettiği Türkiye dahil 28 NATO üyesine ilaveten toplam 60 ülkenin davet edildiği zirvede gündemin diğer ana konuları arasında Afganistan'daki NATO varlığının geleceği, balistik füze savunma sistemi, İran'la nükleer anlaşmazlık ve Suriye bulunuyor. Afganistan'daki ISAF (Uluslararası Güvenlik Destek Gücü) operasyonunu 2014'ün sonunda bitirmesi beklenen NATO'da muharip askerlerini daha erken çekme sinyalleri veren Fransa çatlağı da tamir edilmeye çalışılıyor.

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande 2012 sonuna dek tüm Fransız muharip askerlerini Afganistan'dan çekeceklerini açıklamış, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise 'Acele çıkış yok' diyerek ortamı yatıştırmaya çalışmıştı. 2014'ten sonra güvenliği devralacak Afgan güçlerine destek amacıyla öngörülen yıllık 4,1 milyar dolarlık maddi desteğin üyeler arasında nasıl paylaştırılacağı da masada.

Bu arada Amerikan yönetiminin kendini alaşağı etmeyi planladığından şüphelenen Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai ile ABD Başkanı Barack Obama arasında zirvede ikili bir görüşme gerçekleşti. ABD, Karzai'ye 2014 seçimleri öncesinde reform baskısı yapıyor.

Zaman'ın haberine göre, zirvenin bir özelliği de, erken uyarı radarı Malatya Kürecik'te konuşlandırılan NATO balistik füze savunma sisteminde ilk operasyonel kapasiteye ulaşıldığının ilan edilmesi. Ankara açısından zirvede üzerinde durulan öncelikli meseleler arasında Pakistan'a Afganistan'da daha fazla rol verilmesi, Makedonya, Karadağ ve Bosna Hersek'in üyelik perspektiflerinin önünün açılması ve Suriye'deki duruma dikkat çekilmesi de bulunuyor. Türkiye'nin ''akıllı savunma'' kapsamında aralarında deniz güvenliği ve uçuş sistemleri gibi konular da olan bazı projelerde öncülük yapması öngörülüyor.

Türkiye'yi temsil eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki heyette Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da yer alıyor. Zirve bugün sona erecek. Bu arada savaş ve NATO karşıtı binlerce protestocu Chicago'da gösteriler yaptı. Polis tarafından gözaltına alınan ve tutuklananlar oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?