banner15

NATO'dan Türkiye'ye övgü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, IŞİD'le mücadele konusunda Türkiye'nin rolüne değinerek, "Türkiye olmasaydı IŞİD'le mücadele çok daha zor olurdu" dedi.

NATO'dan Türkiye'ye övgü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyona önemli katkılar sunduğunu belirterek, “Türkiye olmadan bu mücadele çok daha zor olurdu.” dedi.

Stoltenberg, düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nin panelinde konuştu. IŞİD'le mücadele konusunda sahadaki yerel güçlerin eğitilmesinin önemi üzerinde duran Stoltenberg, “Terörizmle mücadelede yerel kapasitelerin oluşturulması, sahip olduğumuz en iyi silah. Bunu ne kadar erken oluşturabilirsek o kadar iyi. Birkaç ay, kırılgan devletle çökmüş devlet arasında farklılığa neden olabilir.” diye konuştu.

Stoltenberg, ittifakın NATO askerlerini ön cepheye sürmesinden ziyade yerel güçlerin kendi ülkelerini koruyabilmeleri noktasında destek sağlayabileceğini belirterek, yerel unsurların ittifak tarafından “hızlı ve etkin bir şekilde” eğitilmesi gerektiğini vurguladı. Bu noktada Afganistan örneğini veren Stoltenberg, “Eğer Afganistan’da yaptığımız yanlış bir şey varsa, o da yerel güçlerin eğitimine daha erken başlamamamızdır.” ifadesini kullandı.

"LİBYA İÇİN HAZIRIZ"

Stoltenberg, otorite boşluğunun bulunduğu Libya’da IŞİD'in eylemlerine değinerek, “NATO, Libya’ya yardım etmeye hazır. Onlar bizim yardımımıza ihtiyaç duyacak.” dedi. 

MUSUL

IŞİD'le savaşan Irak’a da yardım edilmesi gerektiğinin altını çizen Stoltenberg, “İstikrarlı bir Irak, örgütle mücadelede kilit nokta. Irak’a yardımda bulunmalıyız. Musul, örgütten alındıktan sonra bu kenti nasıl elde tutacaksınız?” diye sordu.

NATO'NUN SURİYE'YE DOĞRUDAN MÜDAHALE ETMEYECEK

Jens Stoltenberg, NATO’nun Suriye’de doğrudan askeri bir müdahalesi olmayacağını kaydetti. İttifakın, IŞİD'le mücadele kapsamında oluşturulan uluslararası koalisyonun ülkelerine daha çok yardımda bulunacağını ifade eden Stoltenberg, bir soru üzerine, Müslüman ülkelerin bir araya gelerek IŞİD'e karşı savaşta oluşturacakları koalisyonu destekleyeceklerini dile getirdi. Stoltenberg, NATO’nun örgütle mücadelede uluslararası koalisyona havadan erken ihbar ve kontrol sistemi (AWACS) desteği sunabileceğini anlattı.

"TÜRKİYE OLMASAYDI DAHA ZOR OLURDU"

“Türkiye, koalisyonda yer alıyor” NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’nin IŞİD'le mücadeledeki rolü üzerine bir soruya ise şu yanıtı verdi: “Türkiye, IŞİD'e karşı savaşan koalisyonda yer alıyor. Türkiye askeri varlıklar sağlamasının yanı sıra örgüte karşı savaşta İncirlik Üssü ve diğerleri gibi altyapı üsleri sağlıyor. Dolayısıyla Türkiye olmadan bu mücadele çok daha zorlu olurdu.”

Türkiye’nin sığınmacı krizinden en fazla etkilenen NATO üyesi ülke olduğuna işaret eden Stoltenberg, Türk halkının 3 milyona yaklaşan sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 09:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48