banner39

Neocondan Esad'a destek yazısı

Eski ABD Başkanı George Bush'a yakınlığıyla bilinen Daniel Pipes, ABD ve Batı'nın bundan sonra Esad'ı desteklemesi gerektiğini yazdı.

Amerika 19.04.2013, 16:59 19.04.2013, 17:52
Neocondan Esad'a destek yazısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nindeki Philadelphia merkezli The Middle East Forum isimli think tank kuruluşunun yöneticisi olan Daniel Pipes, ABD'nin bundan sonra Esad'ı desteklemesi gerektiğini yazdı. Neocon Pipes, bu fikrini ABD'nin her zaman güçsüzü destekleyerek güçlüyü zayıflatması gerektiği fikrine dayandırdı. 

Pipes Washington Times'daki yazısına bu zamana kadar Suriye'deki savaşa tarafsız kaldığını ancak bundan sonra pozisyonunu değiştireceğini söyleyerek başladı. "Batılı hükümetler, Beşar Esad'ın diktatörlüğüne destek vermeli" diyen Pipes, bu fikrini ise güçsüzü destekleyerek, güçlünün zayıflatılması gerektiği şeklinde açıkladı.  

SADDAM'I DESTEKLEDİK, SIRA ESAD'DA 

Pipes'ın Esad'a verilmesi gereken desteği örneklendirmesi ise Stalin ve Saddam üzerinden oldu.

İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin Stalin'i desteklediğini söyleyen Pipes, aynı şekilde 1980-1988 İran-Irak savaşında da İran'a karşı Saddam'ın desteklendiğini söyledi. Pipes, "1982 sonrasında, Ayetullah Humeyni güçleri Saddam Hüseyin'e saldırmaya başladığında Batılı hükümetler Irak'a desteğe başladı. Evet, Irak rejimi birçok düşmanlık başlattı ve bu çok sertti ancak İran ideolojik olarak daha tehlikeli ve saldırgandı" dedi. 

"ESAD TEHLİKELİ AMA..."

"Evet, Esad'ın hayatta kalması bölgenin en tehlikeli rejimi Tahran fayda sağlar. Ama bir muhalif zaferi, Türk hükümetinin etkinlik alanını artırır" diyen Pipes, mücahidlerin iktidara gelmesinin ateşli İslamcıları güçlendireceğini söyledi. Ayrıca Pipes, savaşın devam etmesinin Batı'nın çıkarlarına daha az zararlı olacağını da sözlerine ekledi.

ABD'nin bir yandan muhaliflere yardım etmesini, diğer yandan ise başka muhaliflere karşı hava saldırısına hazırlanmasını iyi bir fikir olarak gören Pipes, hava saldırılarının ilerde İslamcıları öldüreceğini de iddia etti. 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?