banner15

Netanyahu, Amerika'dan askeri destek arayışında

İsrail Başbakanının bugün başlayan Amerika ziyaretinde israil için askeri desteklerin artırılmasını isteyecek

Netanyahu, Amerika'dan askeri destek arayışında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun ABD Başkanı Barack Obama ile bugün Beyaz Saray'da yapacağı görüşmede, başta Suriye savaşı olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmelerin ele alınması bekleniyor. Görüşmede, ABD'nin İsrail'e uzun dönemli askeri yardımlarını artırmasına ilişkin planların da gündeme geleceği belirtildi.

Netanyahu'nun görüşmede Filistinlilere yönelik güven arttırıcı bazı jestleri açıklaması bekleniyor. Ulusal Güvenlik Danışmanı Joseph Cohen’in yaptığı bir açıklamaya göre, Netanyahu’nun Filistinli’lere yönelik atılacak güven arttırıcı bir dizi yeni adımı açıklaması bekleniyor

"OBAMA YAHUDİ DÜŞMANI"

Netanyahu'nun yeni sözcüsü Ran Baratz, Obama'yı Yahudi düşmanı olmakla suçlamış, Kerry'nin zeka yaşının da 12'den yüksek olmadığını öne sürmüştü.

Washington'da temaslarda bulunan Netanyahu, Baratz'ın yorumlarının kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyledi. İsrailli yetkililer, Baratz'ın bu ziyarette Netanyahu'ya eşlik etmeyeceğini söylüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Baratz'ın Facebook mesajlarının rahatsız edici ve saldırgan olduğunu belirterek, ''Her ülkenin ama özellikle de en yakın müttefiklerimizin üst düzey ABD'li yetkililer hakkında saygılı bir üslupla gerçekleri söylemesini bekleriz'' diye konuştu.
Kirby, ''Dışişleri Bakanı, Başbakan Netanyahu'yla görüştü ve anladığımız kadarıyla kendisi ABD'den dönüşünde atamayı gözden geçirecek'' dedi.

İRAN NÜKLEER ANLAŞMA SONRASI İLK

Netanyahu'nun Washington ziyareti, İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya arasında imzalanan anlaşmadan sonra bir ilk olma özelliği taşıyor.

Anlaşma BM Güvenlik Konseyi tarafından da onaylanmış, İran'a yönelik yaptırımların kademeli olarak kaldırılmasını düzenleyen karar tasarısı oy birliğiyle kabul edilmişti.Netanyahu, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "İran anlaşmasının barış getirmeyeceğini, milyarlarca dolarlık yaptırımların kaldırılmasının İran'ın saldırganlığını büyük olasılıkla artıracağını" savunmuştu. "Bu savaşı daha olası hale getirecek" diyen Netanyahu, ülkesinin kendini savunmak için elinden geleni yapacağını da sözlerine eklemişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 15:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35