banner39

Netanyahu Beyaz Saray'da

İsrail Başbakanı Netanyahu İran konusunda Obama'yı ikna etmek için Beyaz Saray'a çıktı

Amerika 05.03.2012, 18:01 05.03.2012, 18:01
Netanyahu Beyaz Saray'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, son zamanlarda birçok konuda anlaşmazlık yaşadığı ABD Başkan Barack Obama ile buzları eritmek ve İran konusunda ısrarlarını iletmek için bugün Beyaz Saray'da bir araya geliyor. Görüşmede Netanyahu'nun, Obama'dan İran'ın askerî planlarına yanıt verme garantisini isteyeceği belirtiliyor.

Orta Doğu barış süreci, Batı Şeria'daki yerleşimler ve İran'ın nükleer programından dolayı Obama ve Netanyahu arasındaki ilişkilerin soğuk olduğu biliniyor. İsrail bu yüzden Obama'dan, İsrail'le dayanışma içinde olduğunu açıkça ortaya koyması gerektiği görüşünü savunuyor.

Görüşmenin en önemli ve belki de tek gündem maddesini ise İran'ın nükleer programı oluşturuyor. İran'a muhtemel bir askeri harekatın konuşulduğu dönemde Washington'da kısa süreli bir görüşme yapmaları beklenen Netanyahu ve Obama, bu konuda daha önce anlaşmazlık yaşamıştı. Ancak bugünkü görüşmede bu konudaki fikirlerinin değişmesi beklenmiyor. Obama görüşmeden önce güvence vermiş olsa da "Tahran'ın geçmemesi gereken kırmızı çizgiler konusunda" aynı düşünmedikleri biliniyor.

İsrail yönetimi, Barack Obama'nın Netanyahu görüşmesinden AIPAC'teki konuşmasında nükleer İran'a karşı İsrail'in yanında duracaklarını açıklamasından memnuniyet duyduklarını belirtti. Ancak Netanyahu'nun İran konusunda daha sert bir tutum izlemelerini istemesine kesin gözüyle bakılıyor.

Obama, İran'ın nükleer tesislerine saldırı konusunda İsrail'in sabırlı olmasını istiyor ve hala hem yaptırımlar hem de demokrasi için bir fırsat olduğunu düşünüyor. Ancak nükleer silah üretmesi halinde de tamamen İsrail'in yanında olacakları mesajını veriyor.

İran'ın nükleer ilerlemesini bir tehdit olarak algılayan İsrailli liderler ise bu konuda fazla zamanları kalmadığını ve acele edilmesi gerektiğini düşünüyor. İsrail'in en büyük endişesi İran'ın nükleer silaha sahip olmasına engel olmak. Ayrıca sadece buna engel olmayı isterken, nükleer silahlarını yerin altına gizleyecekleri düşüncesiyle İran'a yönelik etkili bir saldırı düzenlemekte geç kalınacağını da düşünüyorlar.

Bugünkü görüşmede Obama ve Netanyahu'nun istihbarat paylaşımında bulunsalar da ciddi bir ilerleme kaydetmeleri beklenmiyor.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?