banner39

Netanyahu: Bizden başkasının nükleeri olmasın

İsrail Başbakanı'na göre, İran'ın nükleer silah edinmesi, S. Arabistan, Mısır, Türkiye ve diğerlerinin de nükleer silah edinme girişimini tetikleyebilir

Amerika 06.03.2012, 09:40 06.03.2012, 11:28
Netanyahu: Bizden başkasının nükleeri olmasın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ''Eğer İran nükleer silah edinirse, bu durum Suudi Arabistan, Mısır, Türkiye ve diğerlerinin de kendi nükleer silahlarını edinmek için bir çılgın hamleye girişmesini tetikleyebilir. Dünyanın en kırılgan bölgesi, patlamaya hazır bir nükleer çakmak taşına dönüşebilir'' dedi.

Netanyahu, ABD'deki en etkili İsrail yanlısı lobi grubu olan Amerika İsrail Halklar İlişkiler Komitesi'nin (AIPAC) yıllık konferansında binlerce Amerikalı Yahudi'ye hitaben yaptığı konuşmada, İsrail'in, İran'dan kaynaklanan nükleer tehdide karşı kendisini koruma hakkının bulunduğunu vurgulayarak, zamanın azalmakta olduğunu ve ''İsrail'in güvenliğiyle asla kumar oynamayacağını'' belirtti.

Binyamin Netanyahu, ''İsrail başbakanı olarak size söz veriyorum; İsrail devletinin güvenliğiyle asla kumar oynamayacağım'' ifadesini kullandı.

İsrail'in, diplomasi ve yaptırımların işe yaraması için ''sabırla beklediğini'', ancak zamanın, bu yaklaşımın aleyhine çalıştığını kaydeden Netanyahu, ''Hiçbirimiz artık çok daha fazla beklemeyi kaldıramayız. İsrail'in başbakanı olarak, halkımın yok edilme gölgesi altında yaşamasına asla izin vermem'' dedi.

İran'a karşı bir saldırının, bu ülkeyi misillemede bulunmaya tahrik ederek çok ağır bir bedel ortaya çıkaracağı yönündeki tezleri reddeden Netanyahu, konuşması sırasında, ABD Savaş Bakanlığı'nın, Dünya Yahudi Kongresi'nin Auschwitz ölüm kampının bombalanması yönündeki taleplerini, ''etkisiz'' olacağı ve ''Almanları daha da kindar bir eyleme girişmeye kışkırtabileceği'' gerekçesiyle reddettiği 1944 tarihli mektubun kopyasını göstererek ve buradan kesitler okuyarak, şöyle konuştu:

''Dostlarım, 2012, 1944 değil. Amerikan yönetimi bugün farklı, dün ABD Başkanı Barack Obama'nın konuşmasını duydunuz. Ama esas vurgulamak istediğim nokta; bugün Yahudi halkı da farklı. Bugün kendi devletimize sahibiz. Ve Yahudi devletinin amacı, Yahudilerin yaşamlarını savunmak ve geleceklerini güvenceye almak. Yahudi halkı bir daha asla, kendi kaderimiz ve ayakta kalmamız için güçsüz ve yalvaran konumda olmayacak.

Bu nedenle İsrail, her türlü tehdide karşı kendini savunma yeteneğine her zaman sahip olmalı. Dostlarım, ülkelerimiz arasındaki büyük ittifakı derinden takdir ediyoruz. Ama İsrail'in ayakta kalması söz konusu olduğunda, daima kendi kaderimizin efendileri olmayı sürdürmeliyiz''.

Netanyahu, nükleer silah sahibi bir İran'ın doğurabileceği tehlikelerden söz ederken, ''Eğer İran nükleer silah edinirse, bu durum Suudi Arabistan, Mısır, Türkiye ve diğerlerinin de kendi nükleer silahlarını edinmek için bir çılgın hamleye girişmesini tetikleyebilir. Dünyanın en kırılgan bölgesi, patlamaya hazır bir nükleer çakmak taşına dönüşebilir'' diye konuştu.

Netanyahu, konuşması sırasında salonda bulunan 13 binden fazla kişi tarafından, zaman zaman ayakta olmak üzere sık sık yoğun alkış aldı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?