banner15

Netanyahu ve Obama protestoların gölgesinde görüştü

ABD Başkanı Barack Obama ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Oval Ofis'te Ortadoğu barış süreci, Suriye ve İran konularını görüştü

Netanyahu ve Obama protestoların gölgesinde görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ortadoğu barış süreci, Suriye ve İran gibi konuları görüştü.

Obama, Netanyahu'yu Beyaz Saray'da ağırladı. İki lider, Oval Ofis'teki görüşme öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Netanyahu dışında "bu kadar sık görüştüğü başka bir yabancı liderin bulunmadığını" belirten Obama, "Bu, ABD ile İsrail arasındaki sıradışı bağın göstergesi" dedi. İsrail'in güvenliğinin kendisinin dış politika önceliklerinin ön sıralarında yer aldığına işaret eden Obama, bunun için askeri ve istihbarat gibi konularda iki ülke olarak işbirliği yaptıklarını, İsrail'e askeri yardımları sadece bu ülkenin değil ABD'nin de güvenliğini de düşünerek sağladıklarını kaydetti.

Obama, Filistin ve İsrail'de son haftalardaki şiddet olaylarına dair endişelerini de dile getirerek, "Filistinlilerin masum İsraillilere yönelik saldırılarını kınadığımı açıkça ifade etmek istiyorum. İsrail'in kendini koruma hakkı ve yükümlülüğü bulunduğuna dair güçlü inancımı da bir kez daha dile getiriyorum" diye konuştu.

Görüşmede, Filistinliler ve İsrailliler arasındaki gerilimin nasıl düşürüleceği ve barış yoluna tekrar nasıl dönüleceğini ele alacaklarını ifade eden Obama, "Filistinlilerin meşru arzularının siyasi bir süreçle nasıl karşılanacağını da konuşacağız" ifadesini kullandı. Obama, Netanyahu ile Suriye'deki kaotik durum, IŞİD ve Hizbullah gibi örgütlerin nasıl zayıflatılacağı ve iki ülke arasındaki savunma ihtiyaçları konusundaki mutabakat zaptını görüşeceklerini bildirdi.

İran ile varılan nükleer anlaşmanın uygulanmasının ne durumda olduğunu da konuşacaklarını ifade eden Obama, "Bu konuda Netanyahu ile aramızda bir anlaşmazlık bulunduğu sır değil. Ancak İran'ın nükleer silah elde etmemesi gerektiği konusunda bir görüş ayrılığımız yok" değerlendirmesinde bulundu. Obama, bu konuda ortak bir zemin bulmaya çalışacaklarını vurguladı. Ürdün'de iki Amerikan vatandaşının öldürüldüğü saldırıya değinen Obama, bu konuyu yakından takip ettiklerini, devam eden soruşturma hakkında Ürdün makamlarıyla çalıştıklarını söyledi.

"BARIŞ UMUDUMUZU TERK ETMEDİK"

İsrail Başbakanı Netanyahu da Ortadoğu'da son dönemdeki karışıklık ve terör olaylarının iki ülke arasındaki işbirliğinin önemini ortaya koyduğunu kaydetti. Netanyahu, "Barış umudumuzu terk etmediğimizi açıkça ifade etmek istiyorum. Barışa olan umudumuzu asla bırakmayacağız. Ayrıca, iki halk için iki devletli, silahsızlandırılmış ve Yahudi devletini tanıyan bir Filistin devleti konusundaki barış vizyonumuza bağlılığım sürüyor" dedi.

İsrail'in kendini koruma konusundaki kararlılığını vurgulayan Netanyahu, "Aynı şekilde, İsrail'in gerçekten barış isteyen komşularıyla barış yapma konusundaki istekliliğinden de kimsenin şüphesi olmaması gerek" diye konuştu. Netanyahu, Obama ile gerilimi düşürmek, istikrarı artırmak ve barışa doğru ilerlemek için pratik yolları konuşmak istediğini dile getirdi.

GÖRÜŞMEDEN DETAYLAR

Siyasi analistlere göre dün itibariyle, her iki lider de kamuoyuna aralarındaki düellonun artık sona erdiği mesajını vermek için elinden geleni yapmışa benziyor.

13 ay boyunca bir araya gelmemiş olan iki lider arasında bu kez planlanan süreyi geçen (2.5 saatlik görüşme) Netanyahu’ya göre “çok iyi ve yapıcı bir görüşmeydi” ve “bu zamana kadar ki en iyi görüşmelerdendi”. Netanyahu’nun heyetinden yetkililere göre daha önceki görüşmelerden farklı olarak bu kez ikili arasında daha önce yaşanan münakaşa veya yüzleşmeler olmadı. Çünkü bu kez taraflar birbirine “duyulmak istenenleri” söyledi.
 
Örneğin, Netanyahu Filistin konusunda, görüşme öncesi kameralara yaptığı açıklamada halen 2 devletli çözüme bağlı olduğunu ve Filistinli’lerle gerginliği dindirmek için yeni bazı adımlar atılmasından yana olduğunu belirtti. Amerikan Basın danışmanı Josh Earnest ise görüşmeden sonra temkinle yorumladığı bu açıklama hakkında, “teşvik edici bir mesaj olduğu”nu ama "eylemlerin de en az sözler kadar önemli olduğu”nu vurguladı. Obama’nın görüşme öncesi yaptığı açıklama ise muhtemelen Netanyahu’nun beklediğinden daha da iyiydi: Obama, “masum İsrailli sivillere yönelik şiddeti kınarken, israil’in kendini savunma hakkı ve vazifesi olduğu"nu belirtti.

DIŞARIDA PROTESTO SESLERİ YÜKSELDİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi sırasında Beyaz Saray önünde Filistin'e destek vermek amacıyla gösteri düzenlendi. Beyaz Saray'ın karşısındaki parkta toplanan göstericiler, Filistin bayrakları açtı ve "Filistin'e özgürlük" sloganları attı. Bu sırada gösteri için orada bulunan çevreci ve ırkçılık karşıtı bir grup da Filistin'e destek gösterisine dahil oldu.

Washington sokaklarında yürüyüş yapan göstericiler, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 10:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35