banner39

New York'ta gündem İran

Bugün başlayacak BM 74. Genel Kurulu’na İran merkezli yaşanan gelişmelerin damga vurması bekleniyor. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ABD Başkanı Donald Trump’ın gerilime ilişkin hangi mesajları vereceği kadar iki tarafın görüşme olasılığı da merak edilen konuların başında. İki taraf da son açıklamalarında görüşme ihtimaline kapıyı kapatmadı. Ruhani’nin “Hürmüz Barış Girişimi” de merak edilen konularında başında geliyor.

Amerika 24.09.2019, 08:05
New York'ta gündem İran

ABD'nin New York kentinde bugün başlayacak Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu'nda son dönemde İran merkezli yaşanan gelişmelerin ve tartışmaların gündeme damga vurması bekleniyor. ABD'nin son anda vize vermesinin ardından, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ni de Genel Kurul'a katılma kararı almıştı.

New York'taki BM Zirvesi'nde İran Cumhurbaşkanı Ruhani le ABD Başkanı Donald Trump'ın Genel Kurul'da yapacakları konuşmalardaki mesajları kadar, sürpriz bir görüşmeye imza atıp atmayacağı da cevabı merakla beklenen bir soru. İki tarafın son açıklamalarında gerilimi düşürmeye ve olası bir görüşme için kapıyı kapatmamaya özen göstermesi dikkat çekti. ABD Başkanı Trump, olası görüşmeye ilişkin soruya "hiçbir şey masanın dışında değil" ve "oldukça esnek bir insanım" sözleriyle cevap verdi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise New York'a hareketinden önce, BM görüşmeleri kapsamında "Hürmüz Barış Girişimi" planını açıklayacağını belirtmesi dikkat çekti.

Ana hedef güvenlik

New York'a hareketinden önce Tahran Mehrabad Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Ruhani, gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. BM görüşmeleri kapsamında Basra Körfezi'nde toplu iş birliği ve güvenlikle ilgili bir plan sunacaklarını belirten Ruhani, planın ana hedefinin güvenlik olmasına rağmen ekonomik ve diğer konuları da içereceğini aktardı.

ABD planı görmek istedi

Hazırladıkları plana tüm bölge ülkelerinin katılmasını istediklerini dile getiren Ruhani "Açıklayacağımız planın adı Hürmüz Barış Girişimi. Bölgenin güvenliğini sağlamak için Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı etrafındaki tüm ülkeler buna davet edilecek. Henüz açıklanmadığı için tepkiler de belli değil. ABD'liler ilk tepki olarak planın ne olduğunu görmek ve boyutlarını incelemek istediklerini söylediler. İran, bu plan ile tüm dünyaya bölgede uzun süreli kalıcı bir barış istediğini ilan edecek."

'Hiçbir şey masa dışında değil'

ABD Başkanı Trump da BM Genel Kurulu çerçevesinde Ruhani ile görüşme ihtimalini "Hiçbir şey tamamen masanın dışında değil, İran ile herhangi bir buluşma niyetim yok ama bu olmayacağı anlamına da gelmiyor. Ben oldukça esnek bir insanım fakat bir isteğim yok, bir plan yok" sözü ile kafa karıştırıcı ama diplomasiye kapıyı açık bırakan bir açıklama yaptı. Trump, İran ve ABD heyetleri arasında üst düzey temas olma ihtimaline de "planlanan bir şey yok" cevabını verdi.

ABD Başkanı Trump da BM Genel Kurulu çerçevesinde Ruhani ile görüşme ihtimalini "Hiçbir şey tamamen masanın dışında değil, İran ile herhangi bir buluşma niyetim yok ama bu olmayacağı anlamına da gelmiyor. Ben oldukça esnek bir insanım fakat bir isteğim yok, bir plan yok" sözü ile kafa karıştırıcı ama diplomasiye kapıyı açık bırakan bir açıklama yaptı. Trump, İran ve ABD heyetleri arasında üst düzey temas olma ihtimaline de "planlanan bir şey yok" cevabını verdi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?