banner39

New York Times atom bombasını böyle görmüştü

Japonya'ya atom bombasının atıldığı günün hemen ertesinde New York Times, "Yeni bir çağ başladı" içerikli haberle ve Truman'ın açıklamalarıyla çıkmıştı

Amerika 06.08.2015, 11:36 06.08.2015, 11:57
New York Times atom bombasını böyle görmüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İkinci Dünya Savaşı devam ederken hayatını kaybeden ABD Başkanı Rooswelt'in yerine gelen Harry S. Truman'ın ilk icraatlarından biri de Japonya'ya atom bombası atmak olmuştu. ABD'de 1930'larda üretimine başlanan ve yaklaşık 2 milyar dolar harcanan atom bombası projesinin ilk uygulama alanı 1945'te Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki olmuştu.

Japonya'ya atılan atom bombası bütün dünyada "şok" etkisine neden olmuştu. Dünyanın ilk kez şahitlik ettiği saldırı türü, ABD'nin ünlü gazetesi New York Times'da "Yeni bir çağ başladı" şeklinde haber yapılmıştı.7 Ağustos 1945 günü üç satırlık bir manşetle çıkan New York Times, "İlk atom bombası Japonya'ya düştü; Füze 20 bin ton TNT gücüne eşit; Truman düşmanı 'felaket yağdırmak'la tehdit etti.

Gazetenin iç sayfalarında da atom bombasına ve etkilerine genişçe yer verilmişti. Gazetenini iç sayfalarında, atom bombası projesinde çalışan isimlere de yer verildi.

Gazetede yer alan başka bir notta ise, atom bombasının bir bölümünün de Clinton Fabrikası'nda üretildiği belirtiliyor.

New York Times'a göre Truman saldırıdan sonra yaptığı ilk açıklamada, "düşmanı felaket yağdırmakla" tehdit etti.

Truman aynı açıklamasında, "Bu bomba 20 bin ton TNT'den daha kuvvetli, İngilizlerin Grantslam bombasından iki bin kat daha kuvvetli, savaş tarihinde böyle güçlü bir bomba kullanılmış değil." demişti.

Truman açıklamasında, "Bu bir son değil" demişti. Truman'ın bu açıklamasından üç gün sonra da Nagazaki vurulmuştu.

Harry S. Truman, yaptıkları saldırıda hiçbir yanlışlık olmadığını savunarak, Japonya'nın ekonomi ve savunma tesislerinin tamamen yok edileceğini, ülkenin savaş gücünü tamamen bitireceklerini sözlerine eklemişti.

New York Times, o günkü nüshasında atom bombasının üç farklı şehirde yıllarca üzerinde çalışılan bir projeyle üretildiğini belirterek, üretimle ilgili detayları vermişti.

YENİ BİR ÇAĞ

Gazenin 7 Ağustos tarihli nüshasında kullanılan bazı başlıklar ve cümleler şöyle:

Yeni Bir Çağ Başladı.

Atom bombası günü, Başkan Truman tarafından tebrik edildi. Girilemez denilen Hiroşima bir tek bir bomba ile toz bulutlarına gömüldü.

Felakete uğramış bölgeye tren seferleri iptal edildi.

Japonlar hala hasar tesbiti yapmaya çalışıyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?