banner39

New York Times'dan çarpıcı koronavirüs manşeti: Ölenlerin isimlerini paylaştılar

Dünyanın en prestijli gazetelerinden New York Times, çok çarpıcı bir habere imzasını attı. Gazete, Koronavirüs salgını sebebiyle ülkede yaşamını yitirenlerin isimlerini birinci sayfaya bastı.

Amerika 24.05.2020, 11:23
New York Times'dan çarpıcı koronavirüs manşeti: Ölenlerin isimlerini paylaştılar

oronavirüs salgınının merkezi konumuna gelen ABD'de, New York Times gazetesi konuya dikkat çeken oldukça çarpıcı bir "habere" imza attı.

Dünya genelinde yayınlanan resmi verilere göre 97 binden fazla Kovid-19 nedenli ölümün yaşandığı ülkede duruma dikkat çekmek isteyen gazete yönetimi, salgının başladığı günden beri yaşamını yitirenlerin isimlerini birinci sayfaya taşıdı.

KOVİD ÖLÜMLERİNİ PAYLAŞTILAR

Ülkedeki ölü sayısı 97 bini geçerken, 100 bin sınırına çok yakın olunan bu günlerde, salgına dikkat çekmek için gazetenin manşet sayfasında, Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren yaklaşık bin isime yer verilirken diğer isimler de arka sayfalarda yer buldu.

Haberin editörlerinden Simone Landon, haftalar boyunca ülke çapındaki bütün gazeteleri tarayarak ölüm ilanlarına baktıklarını söyledi. Landon, “Her insan özel ve eşsiz bir bireydi. Onları hatırlamak için yaptık” ifadesini kullandı.

Ulusal haberler editörü Marc Lacey ise, “Ben insanların 100 yıl sonra baktıklarında şu an neler yaşadığımızı görmelerini sağlamak için bir şeyler yapmak istedim” dedi.

NYT'YE TEPKİLER
New York Times'ın hazırladığı bu manşet, sosyal medyada da oldukça büyük bir karşılık buldu. Gazete, Twitter hesabı üzerinden yayınladığı fotoğrafta manşeti takipçileriyle paylaşırken; görsel tepkilere de neden oldu.

Gazetenin takipçilerinin bir kısmı NYT'nin bu çalışmasını takdir ederken, kimileriyse durumun bu noktaya gelmesi nedeniyle Trump yönetimini eleştiri yağmuruna tuttu. 

Bununla birlikte bazı kullanıcılar da gazeteyi bu şekilde bir haber yaparak paniğe, umutsuzluğa sevk ettiği gerekçesiyle eleştirdi.

ABD'DE KORONAVİRÜS SALGINI
Salgının en çok etkilediği yer haline gelen ABD, Koronvirüs'ün yeni merkezi konumunda bulunuyor. Her geçen gün rakamlar hızla katlanırken, durum artık endişe verici boyutu bile geçti.

Ülke genelinde 1.6 milyonu aşan pozitif vaka sayısı tespit edilirken, ölü sayısı 100 bin sınırına dayandı. Salgın hastalık özellikle ülkenin metropollerinde hızlı bir yayılım gösterirken en büyük yarayı New York aldı.Burada 359 bin 926 pozitif vaka tespit edilirken, 29 bin 031 de ölüm meydana geldi.

KAYNAK: THE NEW YORK TİMES

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?