banner15

New York yıllar sonra huzurlu bir hafta sonu yaşadı

ABD'nin New York şehrinde 25 yıl sonra ilk kez bir hafta sonunda silahlı saldırı yaşanmadı. Emniyet yetkilileri bu durumu şaşkınlıkla karşıladı.

New York yıllar sonra huzurlu bir hafta sonu yaşadı

ABD'nin New York şehrinde 25 yıl sonra ilk kez bir hafta sonu silahlı saldırı olmadan sona erdi. Şiddet olaylarına  sıklıkla sahne olan New York'ta bir hafta sonunun saldırı olmadan gerçekleşmesi yetkilileri sevindirdi.

New York polis şefi James O’Neill Twitter'dan yazdığı mesajda, "New York'ta geçtiğimiz hafta sonu tek bir saldırı dahi olmadı. Resmi kayıtlar bunun en az 25 yıldır gerçekleşmediğini gösteriyor. Şehir o zamandan bu zamana çok yol katetti.  Tüm polislere teşekkür ediyorum. 80'lerde ve 90'larde her yerde silah sesleri duyulurdu. Ama şimdi tamamen şiddet içermeyen bir hafta sonu var" ifadelerini kullandı. 

“Bu olağanüstü bir başarı”

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da şehirde hafta sonu silahlı saldırı olmamasından dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Blasio Twitter'dan yazdığı mesajda, "Çok da uzun olmayan bir zaman önce silahlı saldırı olmadan geçirilecek bir hafta sonu düşünülemezdi. Ama New York Polis Departmanı, şehri ABD'deki en güvenli şehir yaptı. Bu olağanüstü bir başarı" dedi.

ABD'de bireysel silahlanmada zirvede

Dünya genelindeki 1 milyardan fazla silahın yüzde 40'ı, her yıl silahlı saldırılar nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve bireysel silahlanma tartışmalarının sık sık gündeme geldiği ABD'deki sivillerin elinde bulunuyor.

ABD anayasası uyarınca silah satın almak ve taşımak bir hak ve bireysel özgürlük olarak kabul ediliyor.

ABD devamlı silahlı saldırılar ile gündeme geliyor. Ülkede yasalar gereği sivillerin silah bulundurma hakları var. Ancak saldırılar nedeniyle ülke içerisinde ciddi tartışmaların olduğu kaydediliyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48