banner39

New York'ta kadınlara araç kullanma yasağı

New York'ta yaşayan Hasidik Yahudi toplumu mensubu kadınların araç kullanması yasak. Yasağa uymayanlar dışlanıyor ve çocukları okuldan atılıyor...

Amerika 26.01.2015, 12:10 26.01.2015, 12:55
New York'ta kadınlara araç kullanma yasağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan'da kadınların motorlu araç sürmesinin yasak olması yıllardır dünya genelinde gündemden düşmezken ABD'nin en büyük şehirlerinden New York'ta da böyle bir yasak bulunuyor. New York'ta Hasidik Yahudilerin yaşadığı bölgelerde kadınların araç sürmesi yasak.

Hasidik Yahudilerin yaşadığı toplumlarda araç süren kadınlar dışlanıyor ve çocukları okuldan atılıyor. Public Radio International (PRI)'de yer alan bir haberde bu toplumda yaşayan Frimet Goldberger isimli kadının araç sürdüğü için toplumdan dışlandığı ve babası tarafından ölümle tehdit edildiği belirtiliyor.

Goldberger'in kocasıyla beraber Hasidik toplumunu terk ederek araç kullanmaya başladığı ifade edilen haberde kadının ilk araç kullanma deneyiminden bahsediliyor. Goldberger, ödünç aldığı bir GPS cihazı ile ilk otomobil kullanma deneyiminde babasına yakalanma korkusu duyduğunu, bu korku içindeyken ters yöne girdiğini belirtiyor.

Hasidik kadın şimdi hala New York'ta ve Hasidik toplumuna yakın bir yerde yaşıyor fakat hala araç sürerken yakalanma korkusu yaşıyor.

Bu arada Suudi Arabistan yönetimi kadınların araç kullanma yasağını gevşetecek bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Düzenlemenin yasalaşması durumunda kadınalr tatil günleri dışında araç kullanabilecek.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?