New York'ta patlama: 2 ölü, 17 yaralı

New York'un doğu Harlem bölgesinde meydana gelen patlamada iki kişi öldü, 17 kişi de yaralandı.

New York'ta patlama: 2 ölü, 17 yaralı

New York'un doğu Harlem bölgesinde sabah saatlerinde meydana gelen patlamada iki kadının hayatını kaybettiği, 17 kişinin yaralandığı bildirildi.

Harlem'in doğusunda 116. Sokak ile Park Caddesi'nin birleştiği bölgede meydana gelen patlamada şu ana kadar iki kişinin hayatını kaybettiğini, 4'ü ağır 17 kişinin yaralandığının tespit edildiği açıklandı.

Bölgeye doğalgaz sağlayan Con Edison of New York şirketi, yerel saatle 09.13'te bölgede gaz sızıntısı olduğuna ilişkin telefon ihbarı aldıklarını, 2 dakika sonra yola çıkan araçlarının, bölgeye saat 09.30'daki patlamadan sonra ulaşabildiğini belirtti.

Patlamanın ardından büyük bir yangın başlarken, bölgeye yüzlerce itfaiye ve ambulans ekibi sevk edildi. İlk müdahaleleri olay yerinde yapılan yaralılar hastanelere sevk edildi. Olay yerine çıkan yollar polis tarafından kapatılırken, bölgede her ihtimale karşı geniş çaplı bomba araması başlatıldı.

Yıkılan binadan fırlayan parçalar nedeniyle New York'a ulaşım sağlayan demiryolu hattında hasar oluştu. Birçok tren seferi iptal edilirken, bazı seferler New York'un belli bölgelerine kaydırıldı.

Yıkılan binada bir kilise, piyano mağazası ve apartman dairelerinin bulunduğu, yıkıntı altında kalanlar olabileceği belirtilirken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

NEW YORK BELEDİYE BAŞKANI BLASİO

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio,  ''En kötü trajedilerden biri'' olarak nitelediği Harlem'deki patlamanın gaz sızıntısından kaynaklandığını, kayıp kişilerin bulunması için her türlü çabanın gösterildiğini belirtti.

Blasio, Harlem'in doğusunda 116. Sokak ile Park Caddesi'nin birleştiği bölgedeki olay yerinde yaptığı incelemenin ardından gazetecilere açıklamada bulundu. Patlama için, ''En kötü trajedilerden biri'' ifadesini kullanan Blasio, ölü ve yaralı sayılarının yanı sıra çok sayıda da kayıp ihbarı aldıklarını aktardı. Blasio, ''Kayıpları bulmak için her türlü çabayı sürdürüyoruz'' dedi.

Manhattan sokaklarını savaş alanına çeviren, iki kadının hayatını kaybettiği patlamada şu ana kadar 4'ü ağır 18 kişinin yaralandığının tespit edildi. Yetkililer patlamada yıkılan bina sayısının ise iki olduğunu duyurdu.

Yerel saatle 09.30'da meydana gelen patlamayla ilgili olarak bölgeye doğalgaz sağlayan Con Edison of New York şirketi, aynı gün saat 09.13'te bölgede gaz sızıntısı olduğuna ilişkin telefon ihbarı alındığını açıklamıştı.

Patlamanın ardından yıkılan ve hasar gören binalarda büyük bir yangın başlarken, olayın meydana geldiği bölgedeki ev ve işyerleri zorunlu olarak boşaltıldı, bölgeye yüzlerce itfaiye ve ambulans ekibi sevk edildi.  

Olay yerine yakın birçok eğitim kuruluşundan, yanlış bilgilendirmeleri önlemek ve velileri paniğe sevk etmemek için okullarında herhangi bir hasar ve yaralanma olmadığı yönünde açıklama yapıldı.

Yıkılan binadan fırlayan parçaların hasara yol açtığı demiryolu hattındaki seferler süresiz olarak durduruldu. Hattı kullanan onbinlerce kişi metro ve otobüs aktarmasıyla çevre şehirlere yönlendirildi.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 00:19
banner53
YORUM EKLE

banner39