banner39

New York'ta siyahi genci öldüren polise soruşturma

Siyahi Amerikalıya ateş ederek ölümüne neden olduğu ileri sürülen polis hakkında soruşturma açılması karar verildi

Amerika 11.02.2015, 08:58 11.02.2015, 08:58
New York'ta siyahi genci öldüren polise soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin New York kentindeki soruşturma kurulunun, geçen yıl Kasım ayında 28 yaşındaki siyahi Amerikalı Akai Gurley'e ateş ederek ölümüne neden olan polise soruşturma açılması yönünde karar verdiği bildirildi.

ABD medyasında yer alan ve Gurley'in ailesine dayandırılan habere göre, New York'ta, New York Polis Teşkilatı mensubu Peter Liang adlı polisin 20 Kasım 2014'te Brooklyn'deki bir binanın merdivenlerinde karanlıkta ateş ederek Gurley'i öldürmesinin ardından oluşturulan soruşturma kurulu, olayla ilgili kararını açıkladı.

Gurley'in aile avukatı Scott Ryencki, polis memuru Liang'la ilgili soruşturma açılacağını bildirdi, davanın içeriği konusunda bilgi vermedi. 

Polisleri temsil eden sendika PBA ise Brooklyn Bölge Savcısı Ken Thompson tarafından yapılması beklenen resmi kararla ilgili açıklamadan sonra, Liang'a destek vermeye hazırlanıyor. 

New York Emniyet Müdürü William J. Bratton daha önceki açıklamasında, Gurley'in ölümüne neden olan 27 yaşındaki polis memuru Liang'ın olayda silahını kullanmasını ''büyük bir hata'' olarak yorumlamıştı.

New York'ta daha önce, Staten Island bölgesinde kaçak sigara sattığı gerçekçesiyle gözaltına alınmak istenen siyahi Amerikalı Eric Garner, gözaltına alınma işlemi sırasında hayatını kaybetmesi nedeniyle oluşturulan jüri, Garner'in ölümüne neden olduğu belirtilen polis hakkında takipsizlik kararı vermişti. Karar, ülke genelinde büyük protesto gösterilerine neden olmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?