banner39

New York'taki Suriye toplantısında diplomatik arbede

İran'ın Devrim Muhafızları 'Terör Örgütleri Listesi'ne konulunca, İran Dışişleri Bakanı Zarif, "Bu listenin başında CIA'ın olması olması gerekir" dedi.

Amerika 26.12.2015, 00:29 26.12.2015, 00:35
New York'taki Suriye toplantısında diplomatik arbede

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD merkezli dış politika dergisi Foreign Policy, geçen cuma New York'ta Suriye'deki barış sürecine katılacak grupları belirlemek için düzenlenen toplantıda, tartışmaların "diplomatik arbedeye" dönüştüğünü yazdı.

Dergiye göre, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cudeh tarafından hazırlanan listede İran Devrim Muhafızları'nın da terör örgütü listesinde bulunmasına İran Dışişleri Bakanı Zarif, sert tepki gösterdi. Tartışmanın kendi mecrasından çıkıp İran'a darbe vurmaya doğru yönelmesi halinde kendi terörist listesini ortaya koyacağını belirten Zarif, CIA'nın kendileri tarafından oluşturulacak listenin başında yer alacağını söyledi.

Sadece Zarif'in değil diğer ülkelerin de listeye itiraz ettiğini yazan Foreign Policy, Lübnan, Hizbullah'ın, Irak da İran'ın yurt dışı operasyonlar birimi Kudüs Gücü ve Irak hükümetiyle bağlantılı olan Asaib-i Ehlu'l Hak grubunun listede olmasına karşın itirazlarını aktardı.

Foreign Policy yazısında ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, tartışma sırasında Suriye'de Ceyşu'l İslam'ın da dahil olduğu Rusya'ya karşı savaşan grupların da listeye alınması konusunda ısrarcı olduğu belirtildi.

Suriye'deki savaşa son vermek ve siyasal geçiş sürecini hızlandırmak amacıyla oluşturulan Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun 18 Aralık'ta New York Palace Otel'de yaptığı görüşmelere ABD, Rusya, Türkiye, Çin, Mısır, Fransa, Almanya, İran, Irak, İtalya, Ürdün, Lübnan, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere'nin dışişleri bakanlarının yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve Arap Birliği'nin temsilcileri de katılmıştı.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ocak ayı başında Suriyeli muhaliflerle Esad rejimi arasında müzakerelerin başlatılması konusunda anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

 

 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?