banner15

NSA 193 ülkeyi takip etmek için karar çıkarttırmış

ABD'nin Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) 193 ülkede istihbarat çalışması yapmak için ABD'nin Yurtdışı İstihbarat Gözlem Mahkemesi'nden karar çıkarttırdığı ortaya çıktı

NSA 193 ülkeyi takip etmek için karar çıkarttırmış

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD'nin Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) 193 ülkeyi dinleme ve izleme yetkisi verilmiş. NSA'in başka ükelerin liderlerini dinlemesinin ortaya çıkması ABD ile bu ülkeler arasında sorunlar yaşanmasına neden olmuştu. Yeni çıkan belgeyle birlikte ABD'nin, büyük bölümü müttefiki olmak üzere 193 ülkeyi izlediği ve bu ülkelerden istihbarat topladığı resmi olarak ispat edilmiş oldu. 

Son dönemde ABD yönetimine zor günler yaşatan dinleme skandalıyla ilgili yeni bir belge ortaya çıktı. 2010 tarihli belgeye göre ABD devleti tarafından NSA'ya dünyanın pek çok ülkesini takip etme yetkisi verilmiş.

193 ülkeden oluşan izleme listesinde Türkiye de bulunuyor. ABD ile özel bir centilmenlik anlaşması bulunan İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda ise listede yer almıyor.

Belgeye göre NSA bu ülkelerin dışında ayrıca Dünya Bankası, Avrupa Birliği, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası kurumlar için de takip izni almış.

NSA yetkilileri belge hakkında herhangi bir yorum yapmazken ABD yönetiminden de henüz bu konuda bir açıklama gelmedi.

NSA'ya 193 ülkeyi izleme yetkisi veren mahkeme kararı;

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 11:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35