banner15

NSA, ABD'li Müslüman kanaat önderlerini de dinlemiş

ABD'nin Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'nın ABD'li Müslüman kanaat önderlerini de dinlediği ve izlediği ortaya çıktı. Bu kişilerin bazılarının ABD yönetimleriyle yakın ilişkilerinin de bulunması dikkat çekti

NSA, ABD'li Müslüman kanaat önderlerini de dinlemiş

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD'nin Uluslararası Güvenlik Ajansı (NSA) ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI), içlerinde siyasetçiler ve sivil aktivistlerin de olduğunu Müslüman kanaat önderlerini, yabancı casuslara yönelik istihbarat faaliyetleri çerçevesinde yıllarca takip etmiş.

NSA'in eski çalışanı edward Snowden'ın ortaya çıkardığı belgelere göre, NSA'nın takip ettiği ABD'li Müslümanların listesi şöyle;

Faysal Gill. Uzun bir zaman boyunca Cumhuriyetçi Parti'de faal olarak görev aldı ve ABD eski Başkanı George W. Bush döneminde Devlet Güvenlik Departmanı'nda çalıştı.

Asım Gaffar, ABD'de terörizmle alakalı önemli davalarda avukatlık yaptı.

Huşeng Emirahmedi, Rutgers Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler profesörü, İran asıllı bir Amerikalı.

Agha Said, California Devlet Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörlüğü yaptı. Müslüman halkın ve Filistinlilerin haklarını savundu.

Nihad Avad, Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) yöneticisi, ülkede Müslümanlar halk için önemli organizasyonlar düzenledi.

Snowden'ın ortaya çıkardığı belgelere göre, bu kişilerin yıllarca mailleri takip edilmiş. Belgelerde 2002 ve 2008 yılları arasında gerçekleşmiş olan 7,485 yazışmanın saklandığı görülüyor. Yazışmaların gerçekleştirildiği birçok mail adresinin El Kaide, Hamas ve Hizbullah'la bağlantılı olduğu gerekçesiyle takip edildiği belirtiliyor. 

Takip edilmesiyle ilgili konuşan Faysal Gill, "Tüm bunların sebebini bilmiyorum. Hayatım boyunca bir vatansever olarak ne gerekiyorsa yaptım. Donanmaya hizmet ettim, hükümete hizmette bulundum, her zaman aktiftim. İyi bir vatandaş olarak mümkün olduğunca çalıştığıma inanıyorum." ifadelerini kullanıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 16:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48