NSA Brezilya liderini de dinlemiş

NSA'nın Brezilya Devlet Başkanı Roussef başta olmak üzere b,irçok bakanı ve nüyükelçiyi dinlediği ortaya çıktı

NSA Brezilya liderini de dinlemiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’nın Avrupa ülkelerinden sonra şimdi de Brezilya’da üst düzey devlet yöneticilerini dinlemeye aldığı ortaya çıktı. Dinlenenlerin arasında ülkenin devlet başkanı Dilma Roussef de bulunuyor.

WikiLeaks tarafından açıklanan belgelere göre, NSA’nın Brezilya’da yaptığı dinlemeler üst düzey devlet yöneticilerini kapsıyordu. Listenin başında 2010 yılından bu yana devlet başkanlığı görevini yürüten Dilma Roussef geliyor. Roussef’in resmi seyahatlerinde de dinlendiği, devlet başkanlığı uçağındaki uydu telefonunun da dinleme altında olduğu iddia ediliyor.

NSA’nın Brezilyalı ekonomi, maliye ve dışişleri bakanlarının yanı sıra Merkez Bankası Başkanı ile Almanya, İsviçre, ABD ve Fransa’daki büyükelçilerini dinlediği de verilen bilgiler arasında. Belgelerde, NSA’nın dinlediği 29 ilişki telefonu yer alıyor.

NSA’nın Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya genelinde yaptığı dinleme ve takiplere ilişkin belgeler 2013 yılında Edward Snowden tarafından yayınlanmıştı. Bu belgelerde yer alan iddialar, WikiLeaks tarafından yayınlanan belgelerle de güçlendirilmiş oldu.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2015, 11:20
banner53
YORUM EKLE

banner39