NSA'in dinleme programı, zaman makinası gibi...

Amerikan istihbarat örgütü NSA, geliştirdiği bir programla bir ülkenin tüm telefon görüşmelerini kaydedebiliyor, sözkonusu programın 3 yıldan beri bir ülkede kullanıldığı bildirildi.

NSA'in dinleme programı, zaman makinası gibi...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD istihbarat örgütü NSA'nın yeni geliştirilen bir bilgisayar programıyle bir ülkenin tüm telefon görüşmelerini kaydederek, bir ay boyunca saklayabildiği bildirildi. 'Washington Post' gazetesinin internet yayınındaki Edward Snowden kaynaklı habere göre bu programla NSA kaydettiği telefon görüşmelerini geçmişe dönük olarak da yeniden dinleyerek inceleyebiliyor.

'Mystic' ve 'Retro' isimli takip ve kontrol programları adeta bir zaman makinası gibi çalışıyor. Telefon görüşmesi kaydedilen bir kişi o sırada zanlı olmadığı halde daha sonra terör zanlılarıyla herhangi bir bağlantısı olduğunda, eski görüşmeleri tekrar dinlenerek analiz edilebiliyor. Sistemin 2011'den beri bir ülkede kullanıldığı bildirildi.

Amerikan hükümetinin ricası üzerine, gazete sözkonusu ülkenin adını vermedi. Hangi ülkelerde bu sistemin kullanılacağına dair bilgiler de açıklanmadı.

Geçen sene Haziran ayından bu yana, Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın gizli bilgileri dünya kamuoyuna duyurmasıyla NSA'nın tüm dünyada internet üzerinden yapılan iletişimleri ve telefon görüşmelerini takip ettiği ortaya çıkmıştı.

ABD içinde ve dünyadaki tepkilere karşı Devlet Başkanı Barak Obama, gizli servisin çalışmalarının mercek altına alınmasını taleb etti. Bağımsız bir komisyon geçen yıl Aralık ayında istihbarat örgütleriyle ilgili 40 adet reform teklifi yaptı. Bunlardan bazıları Obama tarafından uygulamaya konuldu. Ocak ayında yaptığı konuşmada Obama, NSA tarafından telefon görüşmelerinin kaydedilmesi için kullanılan bir programın mevcut şekliyle kullanımına son verileceğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 12:02
banner53
YORUM EKLE

banner39