banner39

NSA'nın Yeni Zelanda'da üssü bulundu

Yeni Zelanda'da sivillerin girmesinin yasak olduğu bölgede bulunan Waihopai Kubbeleri'nin NSA tarafından istihbarat üssü olarak kullanıldığı ortaya çıktı

Amerika 09.03.2015, 18:06 09.03.2015, 18:19
NSA'nın Yeni Zelanda'da üssü bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yeni Zelanda'nın ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) ile işbirliği yaptığı ve NSA'nın küresel casusluk faaliyetlerine yardım ettiği ortaya çıktı.

Yeni Zelanda'nın uluslararası siyasette genel olarak tarafsız bir tutum sergilediği düşünülüyordu ancak NSA'nın eski çalışanı Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere göre, Yeni Zelanda, topraklarında NSA için bir casusluk üssü kurulmasına izin vermiş.

Snowden geçtiğimiz yılın eylül ayında Yeni Zelanda için kaleme aldığı yazısında, "“Açık olalım, Yeni Zelanda’da kitlesel izleme olmadığı veya internet üzerinden yapılan iletişimlerin kapsamlı olarak ele geçirilmediği ve izlenmediği ya da GCSB’nin bilerek ve aktif şekilde bu suça ortak olmadığına dair yapılan tüm açıklamalar yanlış. Yeni Zelanda’da yaşıyorsanız kesinlikle izleniyorsunuz." ifadelerini kullanmıştı.

Snowden'ın sızdırdığı bilgilere göre, Yeni Zelanda'da sivil halkın girmesinin yasak olduğu bir bölgede yer alan "Waihopai Kubbeleri"nin NSA tarafından elektronik dinleme ve izleme üssü olarak kullanıldığı kaydediliyor.

Belgelerde bu kubbelerin içerisinde ve etrafından yüksek teknolojiye sahip izleme sistemlerinin olduğu, uydu üzerinden izleme ve takip yapılabildiği, birçok bölgenin uydu üzerinden sinyalini kesebilecek teknolojinin bulunduğu kaydediliyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?