Nükleer müzakerelerde son gün; uzlaşma umuluyor!

İran ve BM Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi ve Almanya (P5+1) arasındaki nükleer görüşmelerde bugün anlaşma metninde uzlaşılacağı umuluyor

Nükleer müzakerelerde son gün; uzlaşma umuluyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ve 5+1 grubu arasında Viyana'da yapılmakta olan nükleer müzakerelerde hassas bir aşamaya gelinirken İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin özel yardımcısı, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ve İran Atom Enerji Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ve Hüseyin Feridun Viyana'daki müzakerelere katılmak için bugün Tahrandan ayrıldı.

İran meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyon Sözcüsü 5+1 ülkeleri ile aralarındaki tıkanıklığın son bulduğunu söyledi. Yine aynı komisyondan Ahmet Şuhani, karşı taraf yeni meseleler gündeme getirmezse anlaşmaya varılacağını umduğunu söyledi.

Ali Ekber Salihi, "Karşı taraf Lozan Bildirisi'ne bağlı kalır ve aşırı taleplerde bulunmazsa, nükleer anlaşmaya varılabilir" ifadesini kullandı. Iki tarafın müzakerelerde orta bir yol bulup anlaşmaları gerektiğini kaydetti.

Üst düzey bir ABD'li yetkilinin AFP'ye yaptığı açıklamaya göre Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) İran’ın ‘şüpheli nükleer tesislerine’ denetim amacıyla girişini sağlayacak bir sistem oluşturduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 12:20
banner53
YORUM EKLE

banner39