banner15

NY Times: İsrail Türkiye'den özür dilemeli

New York Times'da çıkan bir yorum yazısında, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin "doğru ve akıllı yol" olduğu belirtildi

NY Times: İsrail Türkiye'den özür dilemeli

New York Times Gazetesi'nin internet sayfasında, Roger Cohen tarafından kaleme alınan yorum yazısında, BM Soruşturma Komisyonu tarafından Mavi Marmara olayına ilişkin hazırlanan raporda, İsrail'in "üzüntüsünü uygun biçimde açıklaması", "ölenler ve yaralanan kurbanlar ve aileleri için ödeme yapması" gerektiğinin belirtildiği hatırlatıldı.

Giderek tecrit olan İsrail'in bunu yapması gerektiği vurgulanan yazıda, "Özür, doğru ve akıllı yoldur" denildi. İsrail'in geçen ay sınırda çıkan olaylarda Mısırlı askerlerin ölümünden dolayı Mısır'dan özür dilediği anımsatılan yazıda, Mısır'a yapılanın Türkiye'de de yapılması gerektiği bildirildi.

"FURKAN DOĞAN'IN ÖLÜMÜ İNFAZI ANDIRIYOR"

Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden ABD vatandaşı Furkan Doğan'la ilgili olarak BM Soruşturma Komisyonu'nun raporunda yazılanlardan alıntı da yapan Cohen, makalesinde, Doğan'a son derece yakından ateş edildiğinin, Doğan'ın öldürücü kurşunu almadan önce zaten yerde yaralı yatıyor olabileceğinin raporda yer aldığını ve rapordaki bu ifadelerin infaz ya da buna yakın bir durum olasılığını arttırdığını yazdı.

"ABD'NİN BU KADAR SESSİZ KALDIĞI BAŞKA BİR DURUM YOK"

Yazıda, uluslararası sularda yabancı bir güç tarafından bir ABD vatandaşına bu kadar yakın mesafeden ateş edilerek öldürülmesine ABD'nin bu kadar sessiz kaldığı başka bir durumu hayal etmenin zor olduğu yorumu da yapıldı.

"ABD'DE İSRAİL'İN POLİTİKALARINI SORGULAMAK SİYASETEN ONAYLANMIYOR"

Yazıda bir Amerikan vatandaşı öldürülse bile İsrail'in politikalarıyla ilgili soru sormanın ABD'de siyasi olarak onaylanmadığı vurgulanarak bunun ABD'nin İsrail'e karşı takındığı dış politikanın tabulara dayalı bir çıkmaz sokak olduğunu ve bu dış politikanın da büyük ölçüde iç politika olduğunu gösterdiğini kaydetti.

"İSRAİL'DE AŞIRI SAĞ GÜÇLENİYOR"

Türkiye ve İsrail'in bir yıldan fazla bir süredir aralarında görüşme yaptıkları belirtilen yazıda, iki tarafın zaman zaman anlaşmaya yaklaştıkları, ancak özürden yana olan İsrailli bakanlar Ehud Barak ve Dan Meridor karşısında özürü reddeden şahinlerin lideri Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın ve aşırı sağın güçlü geldiği ifade edildi.

İsrailli siyasal bilimci Şolomo Avineri'nin konuyla ilgili görüşlerini de aktaran Cohen, yazısında, Avineri'ye göre, İsrail'de koalisyon çıkarlarının stratejik düşüncenin önüne geçtiği, oysaİsrail'in, BM'de Filistin meselesi dururken ve yeni Mısır'la ilişkiler önemliyken stratejik akıllılık göstermesi gerektiği belirtildi. Cohen, makalesinde bu düşüncenin doğru olduğunu, abluka mantığına kilitli ve Ortadoğu'daki değişim sürecini anlamayan, Yahudi yerleşimleri konusunda esnek olmayan ve ABD'nin, Mavi Marmara saldırısından dolayı (Türkiye'ye) özür dilemesi yönündeki isteğini dikkate almayan Lieberman etkisindeki İsrail'in, Müslüman dünyasındaki en iyi dostlarından biri olan Türkiye'yi kaybetmekte olduğu yorumunu yaptı.

Cohen, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun özür dilemeyeceğiz demekle hem İsrail'i zayıflatan hem de en yakın müttefiki ABD'nin stratejik çıkarlarını tehlikeye atan, ülkeyi tecride götüren gereksiz bir yol seçtiğini yazdı.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 11:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35