banner39

NYT'den CHP'ye 'değişim' tavsiyesi

Referandum sonuçlarının değerlendirildiği bir makale yayınlayan New York Times, CHP'nin kendini yenilemeye ihtiyacı olduğunu yazdı.

Amerika 16.09.2010, 18:04 17.09.2010, 07:42
NYT'den CHP'ye 'değişim' tavsiyesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Referandum sonuçlarının değerlendirildiği bir makale yayınlayan New York Times, CHP'nin kendini yenilemeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Judy Dempsey imzalı makalede "Türk muhalefetinin güncellenmeye ihtiyacı var" başlığı kullanıldı ve CHP'ye kendini yenilemesi tavsiyesinde bulunuldu.

Türkiye'nin "kökleri İslam'da olan AKP'nin iktidara gelmesinden bu yana büyük değişimler yaşadığını" belirten gazete, "Bu önde gelen NATO üyesi, Avrupa, ABD ve İsrail'e odaklanmış bir politikayı sürdürmek yerine bir bölgesel oyuncu haline gelmeye çalışıyor. Ancak AKP toplumun nasıl modernleştirileceği konusunda, her şeyden önce muhalefetteki CHP ile mücadele içinde" diye yazdı.

Makalede Brüksel’de bulunan Carnegie Uluslararası Barış Vakfı misafir araştırmacısı Sinan Ülgen'in şu yorumlarına da yer verildi: "AK Parti Kemalizm'e meydan okuyor. CHP’nin ise Kemalizm’i modernleştirmesi gerekiyor. Bu yüzden bu referandumdan sonra kritik bir dönüm noktasındayız.”

Makale şu şekilde devam etti:

"Analistler yargı bağımsızlığı meselesinin iki parti arasındaki çatışmanın merkezinde yer aldığı konusunda hemfikir. Ancak uzmanlara CHP’nin referandum yenilgisinden bahsetmek ve anayasa değişiklikleri hakkında şüphelerini gündeme getirmek yerine, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlere kadar Kemalizm’i modernleştirip, AK Parti karşısında güçlü rekabet edebilmek için kullanması gerektiğinden yana."
 

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?