banner39

NYT'den Obama'ya 'Gülen'i iade etme' çağrısı

New York Times Gazetesi, Barack Obama yönetimine yönelik çağrıda bulunarak, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmemesini istedi

Amerika 03.05.2014, 11:46 03.05.2014, 11:59
NYT'den Obama'ya 'Gülen'i iade etme' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de yayınlanan New York Times Gazetesi, Barack Obama'ya bir çağrıda bulunarak Fethullah Gülen konusunda Başbakan Erdoğan'ın taleplerinin yerine getirilmemesi gerektiğini savundu.

Gazete, "Bırakın Erdoğan kendi kavgasını kendisi versin" başlıklı başyazısında, Başbakan Tayyip Erdoğan İle Fethullah Gülen arasındaki işbirliğinin bir iktidar mücadelesine dönüştüğünü belirterek, Erdoğan’ın Gülen’i Türkiye’ye iade edilmesi girişimini "ahmakça ve gülünç" şeklinde niteledi. Gazete, "Erdoğan’ın ABD’yle ilişkileri ve iade yasasını suistimal etmeye" çalıştığını savundu; Barack Obama yönetimine Gülen’i iade etmeme çağrısında bulundu.

Diken.com.tr'de yer alan başyazının çevirisinde, öne çıkan bazı bölümler şöyle:

"ERDOĞAN İLİŞKİLERİ SUİSTİMAL EDİYOR, YASAL  DAYANAK YOK"

Erdoğan’la Gülen arasındaki işbirliği sert bir iktidar mücadelesine dönüşmüş durumda ve Erdoğan şimdi, Gülen’in iadesini isteyeceği yönünde tehditlerde bulunarak ABD’yi de tartışmanın içine çekmeye çalışıyor. Eğer Erdoğan bu dediklerini yapar ve resmi bir iade talebinde bulunursa, yasalara göre Amerikan hükümeti talebi değerlendirmek zorunda. Fakat tehdit şu an, yasanın ve Türkiye’nin ABD’yle ittifakının siyasi hesaplar için suistimal edilmesi yönünde ahmakça ve gülünç bir girişimden ibaret.
 
Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan, bu hafta PBS’ten Charlie Rose’la söyleşisinde, telefon dinlemelerinin açıkça yasadışı olduğunu ve ABD’nin iade talebine olumlu yanıt vermesini beklediğini söyledi. ABD’nin olumlu yanıt vereceği kesin değil. Bazı uzmanlara göre, muhtemel bir iade talebinin yasal dayanağı yok çünkü ABD’de kalıcı oturma izni olan ve 1997′den bu yana Pennsylvania kırsalında yaşayan Gülen hakkında hiçbir suçlama veya dava bulunmuyor. Gülen, laik hükümeti devirmeye teşvikle suçlanmasının ardından Türkiye’yi 1990′larda terk etti ve hakkındaki suçlamaları reddetti; bu suçlamalar, Erdoğan iktidara geldiğinde düşürüldü. Gülen, yargı, polis ve medyada çalışan müritleri aracılığıyla Türkiye’de geniş bir nüfuz alanına sahip. Fakat onları, Erdoğan ve müttefiklerine karşı yolsuzluk soruşturmaları yürütmeleri için cesaretlendirdiği iddiasını reddediyor.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?