O askerlerin isimleri belirlendi

Afganistan'da Taliban savaşçılarının cesetleri üzerine işerken görünen dört askerden ikisinin kimliği belirlendi

O askerlerin isimleri belirlendi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'da üç Afgan'ın cesedinin üzerine idrarını yapan ve ABD ile Afganistan'da infial yaratan görüntülerdeki askerlerin kimliğinin belirlendiği bildirildi.

Sözcü Albay Joseph Plenzler, görüntülerdeki deniz piyadeleri ve birliklerinin tespit edildiğini belirterek, ''Birliği belirlediğimizi düşünüyoruz ancak soruşturmanın sürmesi dolayısıyla şu an ismini açıklayamayız'' dedi.

Taliban da Amerikan askerlerinin üç Afgan'ın cesedinin üzerine idrarlarını yapmalarını, ''barbarca ve vahşice'' diye niteledi.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da olayı kınamış ve Amerikan Deniz Piyade Kuvvetleri ile Afganistan'daki ABD ve NATO birliklerinin komutanına olayı incelemeleri talimatı verdiğini bildirerek, ''Bu eyleme karıştığı tespit edilenlere bunun hesabının sonuna kadar sorulacağını'' kaydetmişti.

İnternette yayımlanan video kaydında, Amerikan askeri olduğu belirtilen dört kişilik üniformalı bir grubun, Taliban militanı oldukları sanılan, kanlar içerisindeki üç Afgan'ın cesedinin üzerine idrarını yaptığı görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 09:54
YORUM EKLE

banner39