Obama, AB ile serbest ticaret istiyor

Obama, Afganistan'dan çekildikten sonra daha çok ülkesinde yatırımlara başlanacağını bildirdi, AB ile de serbest ticaret antlaşması yapmak için resmi görüşmelerin başladığını açıkladı.

Amerika 13.02.2013, 11:33 13.02.2013, 11:33
Obama, AB ile serbest ticaret istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'dan geri çekilme işlemi bittikten sonra ABD Devlet Başkanı Barack Obama, ülke içindeki yatırımlara daha çok yoğunlaşacağını, eğitimi teşvik edeceğini ve yeni iş imkanları kazanılması için AB ile serbest ticaret antlaşması yapmak istediğini bildirdi.

Kongrede yaptığı konuşmasında Kuzey Kore'nin nükleer denemesi sonrasında değişiklik yapmak zorunda kalan Obama, bu denemeyi bir provokasyon olarak değerlendirdi ve yoksullaşmış ülkenin Uluslar arası camiadaki izolasyonunun devam edeceğini söyledi. Nükleer konusunda İran'ı da uyaran Obama, diplomatik çözüm bulmak için henüz zamanın geçmediğini hatırlattı. Obama, Rusya ile de nükleer bomba sayısının azaltılması için görüşeceğini belirtti.

Obama on yıllık savaş döneminden sonra artık ABD'nin iç yatırımlar ve eğitim ve araştırma alanında modern bir altyapı kurulması için daha fazla imkanı olacağını kaydetti.

Yeniden başkan seçilmesinden sonra üç hafta önce yaptığı göreve başlama konuşmasında Avrupa'dan hiç bahsetmeyen Obama, bu kez serbest ticaret antlaşması için AB ile resmi görüşmelere başlandığını açıkladı. Obama, 'Atlantik üzerinden yapılacak dürüst ve serbest bir ticaret, milyonlarca Amerikalıya iyi ücretli işi garanti edecek.' dedi.

Amerika'daki mesleki eğitimin daha iyi hale getirilmesini vurgulayan Obama, Almanya'daki eğitim sistemini de överek, ABD için güzel bir örnek olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?