banner39

Obama, Ankara büyükelçisi adayını açıkladı

Temmuz ayında görevi sona erecek Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin yerine ABD’nin eski Tiflis Büyükelçisi John Bass aday gösterildi

Amerika 04.06.2014, 08:41 04.06.2014, 11:19
Obama, Ankara büyükelçisi adayını açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Ankara Büyükelçiliği’ne Dışişleri Bakanlığı Yönetici Sekreteri ve ABD’nin eski Tiflis Büyükelçisi John Bass’ı aday gösterdi.

Obama’nın, ABD’nin aralarında Ankara Büyükelçiliği'nin de bulunduğu bazı elçiliklerine gösterdiği adaylar Beyaz Saray tarafından açıklandı.

Buna göre Obama, temmuz ayında görevi sona erecek Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin yerine, adı bir süredir kulislerde geçen ABD Dışişleri Bakanlığı Yönetici Sekreteri ve ABD’nin eski Tiflis Büyükelçisi John Bass’ı aday gösterdi.

JOHN BASS KİMDİR?

Bass halen, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Yönetici Sekreter ve Bakan John Kerry'nin özel asistanı olarak görev yapıyor.

Bass, 2008-2009 yıllarında Bağdat İl İmar Timi'ne başkanlık etti. Bass, 2005-2008 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Operasyonlar Merkezi Direktörlüğü görevinde bulunmuştu. Merkez, Bass'ın direktör olduğu dönemde, Katrina Kasırgası sonrasında uluslararası yardımların koordine edilmesi dahil, bakanlığın 25'i aşkın krize tepkisini idare etmişti. Bass, 2004-2005 yılları arasında da dönemin ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Avrupa ve Avrasya konularında özel danışmanıydı. 

Kıdemli bir dışişleri yetkilisi olan John Bass halen, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin özel kalem müdürü olarak görev yapıyor. Bass ABD'nin eski Ankara büyükelçilerinden farklı profiliyle dikkat çekiyor. Seleflerine göre genç olan 40'lı yaşlardaki John Bass, Türkiye'de ise daha önce görev yapmadı.

2004-2005 yılları arası ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin danışmanlığını yapan John Bass'in Beyaz Saray tecrübesi dikkat çekiyor. Tiflis eski büyükelçisi olan John Bass, Rusya ve Kafkaslar konusunda deneyimli bir isim.

2000-2001 arası Rusya'da çalışan Bass, Moskova'yı ABD'nin yeni füze savunma sistemine ikna eden isimlerden biri olarak biliniyor. John Bass, ABD Dışişleri Bakanlığı'na atanmadan önce Türkiye ve Kıbrıs konularında da çalışmalarda bulundu.

Bass’ın, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne atanabilmesi için Senato’nun onayı gerekiyor.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?