banner39

Obama başından beri eğit-donat'tan şüpheliymiş

ABD Başkanı Obama, eğit-donat ile ilgili şüpheleri olduğunu ifade eden Obama, seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi

Amerika 12.10.2015, 07:56 12.10.2015, 08:17
Obama başından beri eğit-donat'tan şüpheliymiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Washington yönetiminin Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programına ilişkin cuma günü açıkladığı değişikliğin ardından, "programla ilgili başından beri şüpheleri bulunduğunu" söyledi.

Obama, CBS televizyonundaki "60 dakika" programında yöneltilen soruları cevapladı.

Barack Obama, eğit-donat programı hakkındaki bir soruya cevap verirken, "Suriye içinde etkili bir şekilde böyle bir 'vekil ordu' oluşturabileceğimiz fikri hakkında başından beri şüphelerim vardı" dedi.

Obama, "Amacım, 'IŞİD ile savaşmak isteyen ılımlı muhalefeti eğitip donatabilecek miyiz' düşüncesini sınamaktı. Öğrendiğimiz ise şu oldu; Esad iktidarda kaldığı sürece bu kişileri IŞİD'e odaklandırmak oldukça zor" diye konuştu.

"Madem şüpheleriniz vardı, neden eğit-donat programına devam ettiniz" şeklindeki soruyu cevaplayan ABD Başkanı Obama, "Bizim için önemli olan tüm seçenekleri keşfettiğimizden emin olmaktı" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Obama, "Bundan sonra IŞİD ne olacak, onları kim ortadan kaldıracak" sorusuna ise şu karşılığı verdi:

"Milletler topluluğu zamanla onlardan kurtulacak ve biz de buna öncülük edeceğiz. Ancak, Suriye içinde ve Irak'ın bazı bölümlerinde yerel halkın, yerel Sünni halkın bizimle ortaklık halinde çalışmadığı bir ortam bulunduğu sürece onlardan kurtulamayacağız."

"Suriye'de durum bu kadar hassasken ve bu kadar çok oyuncu varken elimizde sihirli değnek yok" diyen Barack Obama, önceliklerinin Amerikan halkını güvende tutmak ve ılımlı muhalefeti destekleyerek, Rusya ile İran'ı geçiş konusunda Esad'a baskı yapmaya ikna etmek olduğunu vurguladı.

Obama, Rusya'nın Suriye'de hava saldırılarına başlamasını değerlendirirken de Moskova yönetiminin bunu yapmasının asıl nedeninin "güç gösterisi" değil, "bugüne kadar ki stratejisinin işe yaramaması" olduğunu savundu.

Geçmişte ABD'nin Afganistan ve Irak gibi ülkelere asker göndermesini "hata" olarak nitelendiren Obama, güç göstermek için yine Suriye, Yemen, Libya gibi ülkelere asker gönderilmesi gerektiğini savunanların yanlış yolda olduğunu belirtti.

Barack Obama, "Bu yanlış bir strateji olur. Yine aynı hatayı yaparsak yazıklar olsun bize" şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Obama, programda ayrıca, Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanı olduğu dönemde elektronik posta yazışmalarını özel hesabından yapmasına ilişkin soruyu da cevapladı.

Clinton'ın hata yaptığını söyleyen ve bunu kendisinin de kabul ettiğini hatırlatan Obama, bu durumun ülkenin güvenliği için tehdit oluşturmadığını öne sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?