banner39

Obama da 'büyük sermaye'yi eleştirdi

ABD Başkanı Obama geleneksel 'Birliğin Durumu' konuşmasında finansal krize sebep olan büyük sermayeyi eleştirerek, Müslüman karşıtı söylemlerle politika yapılmasına karşı çıktı.

Amerika 13.01.2016, 09:24 13.01.2016, 17:32
Obama da 'büyük sermaye'yi eleştirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Görev süresi 2016’da dolacak ABD Başkanı Barack Obama Kongre’de başkanlığının son 'Birliğin Durumu' konuşmasını yaptı. Obama, ekonomiden dış politikaya, terörden Amerikan değerlerine kadar birçok konuyu ele aldı.

''FİNANSAL KRİZ SEBEBİ WALL STREET"

Fakirlikle mücadelenin önemine de değinen Obama, bu noktada federal hükümetin en büyük şirketler ve zenginlerin çıkarlarına hizmet etmediğinden emin olunması gerektiğini dile getirerek, şunları söyledi:

''Finansal krize gıda pulu alanlar değil, Wall Street’teki ihmalkarlık yol açtı. Ücretlerin yükselmemesinin nedeni göçmenler değil, çeyreklik kazançları uzun vadeli gelirlerin üstüne koyan yönetim kurulu toplantılarında alınan kararlar. Off-shore hesaplarıyla vergi kaçıranlar, elbette bu konuşmayı izleyen ortalama aileler değil'' yorumunu yaptı.

KANSER İÇİN YENİ BİR GİRİŞİM

Başkan Obama’nın kanserin tedavisi için ulusal bir girişim başlattığını açıklaması ise "Birliğin Durumu" konuşmasının en çok dikkati çeken noktalarından biri oldu.

Girişimin başına, 46 yaşındaki oğlu Beau Biden'ı geçen yıl beyin kanserinden kaybeden Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın getirildiği açıklandı.

Obama, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 7 yıl önce ABD tarihindeki en büyük yatırımı yaptıklarını anımsatarak, bugün bunun meyvelerini aldıklarını dile getirdi.

Obama, son yılında ayrıca göçmenlik yasası, asgari ücret artırımı, kadınlara eşit ödeme, silah şiddeti gibi konularda çalışmaya devam edeceğini söyledi.

"GUANTANAMO KAPATILMALI"

Obama, konuşmasının dış politika kısmında, terörle mücadele, İran, Küba açılımı, Guantanamo tutukevinin kapatılması ve insanların dini ve ırkı nedeniyle yargılanamayacağının Amerikan değerleriyle uyuşmadığı konuları üzerinde durdu. Obama, 2001’deki 11 Eylül saldırılarının ertesinde ve ABD’nin Afganistan’ı işgali sonrasında hizmete giren Guantanamo tutukevinin de kapatmak istediğini yineledi. Cezaevinin pahalı, gereksiz ve sadece düşmanlarının asker toplamasına hizmet ettiğini belirten Obama, “Guantanamo’daki tutukevini kapatmak için çabalamaya devam edeceğim” diye konuştu.

"IŞİD'İN KÖKÜ KAZINMALI"

Obama, IŞİD militanlarının “katil ve kökünün kazanması, ele geçirilmesi ve yok edilmesi gereken fanatikler” olarak adlandırılmasının icap ettiğini belirterek, örgüte karşı mücadelede Kongre’ye çağrıda bulundu. Obama, “Eğer Kongre bu savaşı kazanmada ciddiyse, askerlerimize ve dünyaya bir mesaj göndermek istiyorsa DAEŞ’e karşı askeri güç kullanımı yetkisini vermeli” ifadesini kullandı.

"KÜBA'YA AMBARGO KALKSIN"

Obama, Küba konusunda ise 50 yıllık izolasyonun ardından Havana yönetimiyle diplomatik ilişkileri yeniden tesis ettiklerini, iki ülke arasında seyahat ve ticaret kapısını araladıklarını ve Kübalıların yaşamlarını ilerletmeye çabaladıklarını anlattı. Kongre’ye Hemisfer’de ABD’nin liderliği ve güvenirliliğini sağlamlaştırmak isteyip istemediklerini yönelten Obama, “O zaman Soğuk Savaş’ın sona erdiğini kabul edin. Ambargoyu kaldırın” çağrısı yaptı.

TRUMP'A MESAJ

Obama, Müslümanlara yönelik söylemleriyle tepki toplayan Cumhuriyetçi Parti’nin başkanlık seçimlerindeki aday adaylarından emlak zengini Donald Trump’ın da ismini kullanmadan insanların ırkları ve dinleri nedeniyle hedef alınacağı her türlü politikayı reddetmeleri gerektiğini söyledi. 

“Siyasetçiler Müslümanlara hakaret ettikleri zaman, bir cami kırıp döküldüğü zaman veya bir çocukla dalga geçildiğinde bu, bizi daha güvenli kılmıyor. Bu, olayı olduğu gibi göstermiyor. Bu bir yanlış. Bu bizi dünyanın gözünde daha da küçültüyor, hedefleri başarmamızı zorlaştırıyor ve ülke olarak bizim kim olduğumuza ihanet ediyor.”

Obama, son kez gerçekleştirdiği ''Birliğin Durumu'' konuşmasına çok sayıda kişiyi davet etti. Gecede 23 kişi Obama ailesinin özel davetlisi olarak salondaki yerlerini alırken, ülkede meydana gelen silahlı saldırılarda hayatını kaybeden kurbanlar için davetli listesindeki bir sandalye boş bırakıldı. Davetlilerin arasında Suriyeli mülteci ve bilim adamı Refai Hamo ile ABD’deki Müslümanların en büyük sivil toplum kuruluşu Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi’nden iki temsilci de yer aldı.

ABD başkanları her yıl geleneksel olarak Kongre’de “Birliğin Durumu” konuşması yaparak, o yıl ve ileriki dönemdeki icraatları hakkında Kongre ve halka bilgi veriyor.

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?