banner39

Obama, ekimde Asya turuna çıkacak

ABD Başkanı Barack Obama, ekim ayında bir haftalık Asya turuna çıkacak.

Amerika 14.09.2013, 01:10 14.09.2013, 01:10
Obama, ekimde Asya turuna çıkacak

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Obama'nın ülkesinin Asya Pasifik ülkeleriyle olan politik, ekonomik ve güvenlik işbirliği çerçevesinde 6-12 Ekim arasında Endonezya, Brunei, Malezya ve Filipinler'i ziyaret edeceği bildirildi.

Obama'nın Endonezya'da Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği'nin Ekonomi Liderleri görüşmesine katılacağı belirtilen açıklamada, başkanın aynı zamanda Trans-Pasifik Ortaklığı ülkelerinin liderleriyle görüşeceği ve Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono ile bir araya geleceği kaydedildi.

Obama'nın daha sonra ABD-Güneydoğu Asya Uluslar Birliği için Brunei'ye geçeceği belirtilen açıklamada, başkanın Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah ile görüşeceği ifade edildi. Görüşmeler sırasında Obama'nın ABD'nin Asya Pasifik bölgesinde enerji, liman güvenliği, yatırım ve ticaretin de aralarında bulunduğu çok sayıda konuyu ele alacağı bildirildi.Malezya'da ise Başbakan Necip Rezzak ile ülkesinin ikili ilişkilerini görüşecek Obama'nın, Küresel Girişimcilik Zirvesi'nde açılış konuşması yapacağı belirtildi.

Son olarak Filipinler'i ziyaret edecek Obama'nın, Cumhurbaşkanı Aquino ile iki ülke arasındaki ekomomik ve güvenlik konularını görüşeceği kaydedildi.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?