Obama el Kaide yetkisi alacak

ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre'den almaya çalıştığı yetkinin El Kaide için de kullanılacağı iddia ediliyor

Obama el Kaide yetkisi alacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre'den çıkarmaya çalıştığı askeri operasyon yetkisinin sadece Beşar Esad için değil, El Nusra gibi grupalara yönelik de kullanılacağı belirtiliyor. 

İsrail gazetesi Haaretz'in haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama, geçen cumartesi günü Suriye 'ye müdahale konusunda Kongre'ye danışacağını açıkladığı sürpriz konuşmasından yaklaşık dört saat önce İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu arayıp bilgilendirdi.

Haaretz'e göre normalde Obama'nın liderlerle yaptığı görüşme açıklanırken Beyaz Saray bu kez görüşmeyi gizli tutmak istedi. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise "İsrail'e etki eden her şeyde Obama'ya güveniyorum" dedi.

Uzmanlar, Kongre'ye sunduğu "tezkere" ile Obama'nın Suriye'de sadece rejimi değil, El Kaide'yi ve hatta İran'ı vurma yetkisi de alacağını vurguladı. Kongre'nin en az yarısı tasarıya karşı. Bir hafta lobi yapacak yönetim, "Onay vermezseniz İsrail'in güvenliği tehlikeye girer" demeye başladı. Reuters, "ABD'de iki partinin milletvekilleri de İsrail'in savunucusu olarak görülmenin ne kadar önemli olduğunu bilir" diye yazdı.

İKNA TURLARI BAŞLIYOR

Obama yönetiminin Kongre'yi, Suriye rejimine karşı askeri güç kullanmaya ikna süreci devam ederken, John McCain ve Lindsey Graham gibi bazı senatörlerin karşıt tonlarında yumuşamalar başladı. Obama yönetimi, Suriye rejiminin halkına karşı kimyasal silah kullanımına ABD'nin uygun bir askeri cevap vermesi noktasında, tüm hafta boyunca Kongre'de lobi yapmaya devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 18:13
banner53
YORUM EKLE

banner39