banner39

Obama: Esad kendi halkını bombalayan bir tirandır

ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için "despot" nitelendirmesinde bulundu

Amerika 28.09.2015, 17:31 28.09.2015, 18:22
Obama: Esad kendi halkını bombalayan bir tirandır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Kurulu'nda konuşuyor.  Obama, "Ne kadar güçlü ordumuz ne kadar güçlü ekonomimiz olursa olsun, Amerika Birleşik Devletleri dünyanın sorunlarını tek başına çözemez bunu anlıyoruz. Irak'ta yüzbinlerce ABD cesur askeri ve trilyonlarca dolar... Kendimize yabancı bir ülkede istikrar empoze edemeyiz. Zor bir ders öğrendim." dedi. Obama konuşmasında birçok ülkeyle ilgili mesajlar verdi.

SURİYE

Obama konuşmasında Suriye konusuna da değindi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için "tiran" nitelendirmesinde bulunan Obama, Suriye'de bir çözüm yolu bulmak zorunda olduklarını söyledi.

Obama, Esad'ı destekleyen ülkeleri de kınadığını ifade etti.

RUSYA

ABD'nin Rusya da dahil olmak üzere Suriye'deki krizi sonlandırmak için tüm ülkelerle birlikte çalışabileceğini belirten Obama, ABD ve müttefiklerini korumak için asla tereddüt etmeyeceklerini ifade etti.

Rusya'yı tecrit etmek istemediklerini belirtirek Rusya'nın da 'adil' bir dünya düzeninde yer almasını istediklerini ifade eden Obama Rusya'ya Ukrayna krizi yüzünden uyguladıkları yaptırımların, 'Soğuk Savaş dönemine geri dönmek istedikleri' anlamına gelmediğini belirtti.

LİBYA

Libya konusuna da değinen Obama, "Koalisyonumuzun Libya'da daha fazla boşluğu doldurması gerekiyordu" dedi.

"Sorunların diplomasi ile çözülmesini istiyoruz. Eğer diplomasi başarısız olursa çıkarlarımızı koruyacak gücümüz var." diyen Barack Obama, yeni bir soğuk savaş istemediklerini ifade etti.

IRAK

Irak savaşından 'zor dersler' çıkardıklarını belirten Obama, ''100 bin askerin, bütçeden ayrılan trilyonların bile yabancı bir ülkede kendi başına istikrar sağlamayacağını öğrendik'' dedi.

İRAN

Obama, İran'ın nükleer programıyla ilgili varılan uluslararası anlaşmanın da 'sistemin gücünün göstergesi' olduğunu söyledi.

KÜBA

Küba ile yapılan anlaşmaya da değinen Obama, "ABD son 50 yıl boyunca Küba halkının hayatını geliştirmeyi başaramayan bir Küba politikası izledi." dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?