banner39

Obama ile Putin telefonda Ukrayna'yı görüştü

ABD Başkanı Obama ile Rusya Başkanı Putin telefon görüşmesinde, Ukrayna, Suriye ve İran konularını görüştü

Amerika 22.02.2014, 11:43 22.02.2014, 11:43
Obama ile Putin telefonda Ukrayna'yı görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Barack Obama ile Ukrayna’da yaşanan kriz, Suriye barış görüşmeleri ve İran nükleer sorununu telefonda görüştü.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin görüşmede radikal grupların karşı duruşu çok tehlikeli noktaya taşıdıkları ve durumun istikrara kavuşturulması için acil önlemler alınması gerektiğini söyledi.

İran nükleer programı ile ilgili iki ülkenin yapıcı işbirliği yürüttüğü belirtilen görüşmede, bu alandaki yoğun işbirliğinin devamına vurgu yapıldı.

İki lider Suriye’de kimyasal silahların imhası ile ilgili imzalanan anlaşmaların uygulanması konusunda fikir alış verişinde bulundu. Rusya ve ABD Dışişleri Bakanları Suriye sorununun çözümü konusunda Cenevre’deki görüşmeleri dikkate alarak yakın işbirliğini sürdürecek.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise görüşmenin yapıcı bir atmosferde geçtiği, Ukrayna’da tüm tarafların şiddetten kaçınması, istikrarın sağlanması ve gerekli reformların bir an önce yapılması konusunu ele aldıkları kaydedildi.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?