banner15

Obama, Irak Başbakanı İbadi ile telefonla görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile Irak'ın güvenlik ve siyasi durumunu ele alan telefon görüşmesi yaptı.

Obama, Irak Başbakanı İbadi ile telefonla görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, Obama'nın İbadi ile gerçekleştirdiği görüşmede Irak'taki siyasi ve güvenlik durumunu ele aldığını ve ABD'nin Irak'a IŞİD'e yönelik savaşında sürekli desteğinin altını çizdiğini belirtti.

Obama'nın Beyci'de IŞİD'e karşı ilerleme kaydeden Iraklı güvenlik güçlerinin başarısını övdüğünü aktaran Earnest, Başkan Obama'nın ayrıca Ramadi'nin kuşatılmasına ilişkin çabaları da memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Earnest, Obama'nın bu doğrultuda Iraklı güvenlik güçlerine desteğini artıracağını ilettiğini dile getirdi.

Obama'nın görüşmede ayrıca İbadi'nin Irak'ın siyasi istikrarı ve ekonomik refahı için yolsuzlukla mücadele ve reformların uygulanması noktasındaki gayretlerini desteklediğini anlatan Earnest, iki liderin, ABD öncülüğündeki IŞİDŞ'le mücadele için oluşturulan uluslararası koalisyona desteklerini vurguladıklarını, örgütün zayıflatılıp nihayetinde yok edilmesi için uluslararası toplumla ortak hareket etme taahhüdünde bulunduklarını dile getirdi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 00:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35