Obama, İran'dan ABD'lileri serbest bırakmasını istedi

ABD Başkanı Obama, İran'da tutuklu bulunan ABD'lilerin serbest bırakılmasını talep etti

Obama, İran'dan ABD'lileri serbest bırakmasını istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, İran'da tutuklu bulunan ABD'li vatandaşların serbest bırakılmasını istedi.

Obama, Pensilvanya eyaletinde, ABD sınırları dışında görev yapmış askerler için düzenlenen programda konuştu. İran'da tutuklu bulunan ABD'lilerin durumunu değerlendiren Obama, 5+1 ülkeleri ile İran arasında bir anlaşmaya varılmış olunmasına rağmen, İran'ın "teröre destek verdiğini iddia ederek bu sebeple iki ülke yönetimi arasında ciddi fikir ayrılıkları olduğunu söyledi.

İran'da tutuklu bulunan ABD'li vatandaşların serbest bırakılmasını isteyen Obama, şunları kaydetti:

"İran'a karşı, teröre verdiği destek ve yapmış oldukları insan hakları ihlalleri sebebiyle yaptırımlarımız devam edecektir. İran'ın tehlikeli tavırlarına karşılık, bölgedeki müttefiklerimizle, özellikle İsrail'le dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. İran'da tutuklu bulunan vatandaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar, İran'a karşı uygulamış olduğumuz yaptırımlar konusunda herhangi bir yumuşamaya gitmeyeceğiz." 

Obama'ya, İran ile sağlanan anlaşmanın ardından Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında, İran'da tutuklu 4 Amerikan vatandaşının niçin anlaşma kapsamında serbest bırakılmadığı sorulmuştu. Bu soruya karşı Obama, İran'la yapılan anlaşmanın başka diğer meselelerden bağımsız bir şekilde yürütüldüğünü söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 08:43
banner53
YORUM EKLE

banner39