banner39

Obama, İsrail'i hedef alan boykotlara karşı çıktı

Obama, İsrail'e yönelik boykotları engellemeyi öngören tasarıyı imzaladı

Amerika 01.07.2015, 16:14 01.07.2015, 16:14
Obama, İsrail'i hedef alan boykotlara karşı çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Amerika ve Avrupa ülkelerinde İsrail’e karşı yapılan boykotları kırmayı hedefleyen tasarıyı onayladı.

Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi tarafından hazırlanan yasa tasarısı, tüm dünya genelinde İsrail’e karşı yapılan boykotlarla mücadele etmeyi hedefliyor.

Tasarının temel amaçlarından biri Avrupa ve Amerika genelinde hızla ilerleyen "Boycott Divestment and Sanctions" "İsrail yaptırımlarını ve tasfiyesini boykot et" hareketinin ilerlemesiyle mücadele etmek ve engellemek şeklinde açıklanıyor.

ABD ve İsrail arasında yeni imzalanan ticaret ve reklam anlaşması çok spesifik olarak, uluslararası organizasyonların ve sivil toplum kuruluşlarının politik olarak İsrail’i boykot etmesinin önüne geçmeyi planlıyor.

Bu arada Obama'ya, yasayla Avrupa ülkelerinde bulunan ve boykot hareketinde yer alan kurum ve kuruluşlarla olan ticari ilişkinin etkilenebileceği şeklinde uyarılar yapılmıştı. Tasarı bu uyarılara rağmen imzalandı.

ABD’DE BİR KİLİSEDEN İSRAİL’E BOYKOT

Öte yandan ABD'deki Birleşik Mesih Kilisesi (UCC), İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesinden kazanç sağlayan uluslararası şirketlerden "yatırımların çekilmesi" teklifini yapılan oylamada kabul etti.

UCC'den yapılan açıklamada, ABD'nin Ohio eyaletindeki Cleveland şehrinde bulunan kilisenin genel kurul toplantısında oylamaya sunulan boykot kararı 124'e karşı 508 oyla kabul edildi. Yapılan oylamada 38 kişi de çekimser kaldı.

Kilise genel kurulunda kabul edilen kararla İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesinden kazanç sağlayan aralarında Caterpillar, HP, Motorola, G4S ve Veolia Environment'in bulunduğu uluslararası şirketlerden yatırımların çekilmesi hedefleniyor.

Kilisenin Ortadoğu ve Avrupa sorumlusu Peter Makari, yaptığı açıklamada, "Bu karar bize İsrail işgaline karşı olan sesimizi yükseltme imkanı veriyor" ifadesini kullandı.

Yaklaşık 1 milyon üyesi olan Birleşik Mesih Kilisesi, İncil Cemaatleri ve Protestan kiliselerini birleştirmeyi amaçlayan bir birlik durumunda. 

ABD'deki başka kiliselerin de bu hafta içerisinde benzer kararlar alması bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?