Obama 'Kanlı Pazar' yürüyüşüne katılıyor

ABD'nin ilk siyahi başkanı Obama, siyahilerin oy kullanma hakkını elde etmek için yaptığı ve tarihte 'Kanlı Pazar' olarak bilinen günün 50'inci yıl dönümü yürüyüşüne katılacak

Obama 'Kanlı Pazar' yürüyüşüne katılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama ve binlerce kişi, 'Kanlı Pazar' olarak bilinen, siyahların oy kullanma hakkı için yaptığı protesto yürüyüşünün 50'inci yıldönümü olan bugün, Alabama eyaletinin Selma kentinde biraraya gelecek. Siyahilerin oy hakkını kazanmak için 50 yıl önce yürümüşlerdi, bugün ABD'nin ilk siyahi başkanı bu yürüyüşün yıldönümüne katılıyor. 

Yüzlerce siyahi, oy kullanma hakkı için 50 yıl önce Alabama'nın Selma kentinde protesto yürüyüşü düzenlemişti. Protestocular Edmund Pettus köprüsünü geçerken polisin saldırısıyla karşılaştı.

Şiddet görüntüleri Amerika'da şok etkisi oluşturdu, tüm dikkatler, milyonlarca siyahın oy kullanma hakkından mahrum bırakılmasına çevrildi.

Yürüyüşle ilgili konuşan Avukat Fred Gray, "Elde ettiğimiz kazanımlar, kendiliğinden bize verilmedi" diyor. Martin Luther King'i de temsil eden avukat Fred Gray, siyahların Selma'dan Montgomery'ye yürümesine izin veren mahkeme kararının arkasındaki isimdi.

Lyndon Johnson: "Hepimiz haksızlık ve bağnazlıkların acı mirasını geride bırakmalıyız." Fred Gray, gösteriden beş ay sonra Başkan Lyndon Johnson'un 1965 Oy Kullanma Hakkı Yasası'nı imzaladığını söylüyor: "Oy kullanma hakkı çok önemliydi çünkü başka birçok fırsatın kapısını açıyordu. Oy kullanırsanız kendi istediğiniz kişilerin seçilerek görev başına gelmesini sağlayabilirsiniz. Ve bu seçilenler de yüzlerce kişiyi çeşitli görevlere atar."

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 14:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35