Obama: Kara harekatı olmayacak

ABD Başkanı Baracak Obama, "Suriye'nin kimyasal silah kullanması, dünyaya meydan okumaktır, bölgedeki müttefiklerimiz tehdittir" dedi.

Obama: Kara harekatı olmayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye rejiminin kimyasal silah kullanımına karşı, uygun yanıta yönelik kararını henüz vermediğini belirterek, "Ordum ve ekibim ile geniş bir dizi seçeneklere bakıyoruz. Kadın, çocuk ve masum insanların korkunç çaptaki gazlarla zehirlendiği bir dünya kabul edemeyiz.  Bu tür bir saldırı, kimyasal silah kullanımına karşı çok iyi oluşturulmuş bir uluslararası normu ihlal ederek ve Türkiye, İsrail ve Ürdün gibi bölgedeki dost ve müttefikleri tehdit ederek bizim ulusal güvenlik çıkarlarımıza da bir tehdittir ve gelecekte de kimyasal silah kullanılması ve bunların bize karşı kullanabilecek teröristlerin ellerine düşmesi riskini artırmaktadır. Dünyanın, kimyasal silah kullanımına karşı olan normların korunmasının sağlandığından emin olmaya dair yükümlülüğü var" dedi. 

Obama, Beyaz Saray'da Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ve Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile üçlü görüşme gerçekleştirdi. 

Görüşme öncesinde basın mensuplarına Suriye konusunda açıklama yapan Obama, Suriye rejiminin kimyasal silah kullanımına yönelik ABD istihbarat örgütünün araştırmasının gizli olmayan bölümlerini açıkladıklarını belirterek, detaylı araştırmanın kimyasal silahların Suriye rejimi tarafından arasında yüzlerce çocuğun da olduğu binlerce masum halka yönelik kullanıldığına yönelik yüksek güven ortaya koyduğunu ifade etti. 

Obama, bu tip saldırıların dünyaya bir meydan okuma olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Kadın,  çocuk ve masum insanların korkunç çaptaki gazlarla zehirlendiği bir dünya kabul edemeyiz.  Bu tür bir saldırı, kimyasal silah kullanımına karşı çok iyi oluşturulmuş bir uluslararası normu ihlal ederek ve Türkiye, İsrail ve Ürdün gibi bölgedeki dost ve müttefikleri tehdit ederek bizim ulusal güvenlik çıkarlarımıza da bir tehdittir ve gelecekte de kimyasal silah kullanılması ve bunların bize karşı kullanabilecek teröristlerin ellerine düşmesi riskini artırmaktadır. Daha önce de söyledim: dünyanın, kimyasal silah kullanımına karşı olan normların korunmasının sağlandığından emin olmaya dair yükümlülüğü var".

Obama, "Bu normun icra edilmesine yardım etmeye yönelik alınabilecek çeyitli eylemlere yönelik nihai kararını henüz vermediğini" belirterek, "Belirttiğim gibi, ordum ve ekibim ile geniş bir dizi seçeneklere bakıyoruz. Müttefiklerimizle istişare ediyoruz. Kongre ile istişare ediyoruz. Tüm ilgili taraflarla görüşüyoruz" diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'ye olası uygun yanıtla ilgili "Hiçbir şekilde, uzun vadeli bir mücadeleye dahiliyet yaratacak ve ABD askerinin karaya ayak basmasını gerektirecek bir askeri eylemi değerlendirmiyoruz. Ancak, sadece Suriye değil, dünyadaki diğer ülkelerin, uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımına yönelik yasak ve normları korumaya önem verdiğini anlamasından emin olmaya yardım etmeye dönük sınırlı ve kısıtlı bir eylem ihtimaline bakıyoruz" dedi. 

Obama, Beyaz Saray'da Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ve Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile üçlü görüşme öncesi Suriye ile ilgili açıklama yaptı. 

Hiçbir şekilde, uzun vadeli bir mücadeleye dahiliyet yaratacak ve ABD askerinin karaya ayak basmasını gerektirecek bir askeri eylemi değerlendirmediklerini belirten Obama, "Ancak, sadece Suriye değil, dünyadaki diğer ülkelerin, uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımına yönelik yasak ve normları korumaya önem verdiğini anlamasından emin olmaya yardım etmeye dönük sınırlı ve kısıtlı bir eylem ihtimaline bakıyoruz. Ancak tekrar etmek istiyorum, herhangi bir ucu açık taahhüdü düşünmüyoruz. Sahada hiçbir Amerikan askeri olmasını düşünmüyoruz. Yapacağımız ise Suriye'de yaşanan trajedi ve çatışmalara yalnızca askeri bir çözümün olmayacağı anlayışıyla, kimyasal silahlara yönelik daha kısıtlı kaygılarımızı karşılamaya yönelik seçenekleri değerlendirmek" dedi.  

Obama, Kongre ile yakın istişareye devam edeceğini ve bunun yanında bugün Kongre'ye gizli brifing vereceklerini ve aynı gizli brifingi uluslararası ortaklarına da vereceklerini bildirdi. Obama, bunun yanında gelişmelerle ilgili Amerikan halkını da haberdar etmeye devam edeceğini kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 11:29
banner53
YORUM EKLE

banner39