Obama: Kararı alırken zorlandık

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel istifa etti. Hagel'ın istifasını kabul eden Obama, konuyla ilgili açıklamasında 'kararı alırken zorlandıklarını' söyledi.

Obama: Kararı alırken zorlandık

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, istifa etti. İstifayı kabul eden ABD Başkanı Barack Obama, Hagel ile birlikte kameralar karşısına geçerek konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Obama, Hagel'in geçen ay kendisine, "Savunma Bakanı olarak görevimi tamamlama zamanı geldi" dediğini söyledi.

Hagel’in görevinden ayrıldığına yönelik haberlerden kısa bir süre sonra Obama, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Hagel, Beyaz Saray’da kameralar karşısına geçerek açıklama yaptı.

Chuck Hagel'ı örnek savunma bakanı olarak tanımlayan Obama, "Bana verdiği tavsiyelerinde her zaman samimi ve net olmuştur" dedi. Hagel'ın görevini başarıyla yürüttüğünü ifade eden ABD başkanı, istifa kararını alırken zorlandıklarını belirtti.

Hagel’e hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Obama, Hagel’in halefi Senato’dan onaylanması tamamlanana kadar da Savunma Bakanlığı görevine devam edeceğini kaydetti.

Obama, Hagel’e bu görevi teklif ettiği dönemde Savunma Bakanlığı alanında büyük bir değişimden geçildiğini belirterek, Afganistan’dan Amerikan askerlerinin çekilmekte olduğunu hatırlattı. Bu süreçte Hagel’in gösterdiği başarılara değinen Obama, bunun yanında Irak ve Suriye konusu, Ebola ile mücadele gibi birçok alanda Hagel’in görevini başarıyla yürüttüğünü ve “örnek bir savunma bakanı” olduğunu dile getirdi.

Obama, geçen ay başkanlığının son iki yılını konuşurken Hagel’in kendisi için bu dönemin görevini sonlandırmak için “uygun bir zaman” olduğunu belirttiğini aktardı.

"HEP MİNNETTAR OLACAĞIM"

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in her zaman kendisine dürüst ve samimi tavsiyelerde bulunduğunu belirterek, “Oval Ofis’te kapalı kapılar ardından benimle direkt konuştunuz ve bundan hep minnettar olacağım” dedi. 

Hagel’in görevinden ayrıldığına yönelik haberlerden kısa süre sonra Obama, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Hagel, Beyaz Saray’da kameralar karşısına geçerek açıklama yaptı.

Obama, geçen ay Hagel’in, başkanlığının son iki yılını kendisiyle görüşmeye geldiğini ve Savunma Bakanlığının dönüşümüne öncülük etmenin kararlılığıyla kendisi için bu dönemin görevini sonlandırmak için “uygun bir zaman” olduğunu belirttiğini aktardı.

Hagel’i "iyi bir arkadaşım, kendisine hep hayranlık duydum" diyerek tanımlayan Obama, Hagel’in kararını kolay vermediğini de ifade ederek, “İki yıl boyunca yanımda olduğu için kendimi olağanüstü şanslı hissediyorum” dedi. 

Obama, “Sizi bu pozisyona aday gösterdiğim zaman bana her zaman samimi ve bilgi içeren tavsiyelerde bulunacağınızı söylemiştiniz. Bunu da yaptınız. Oval Ofis’te kapalı kapılar ardından benimle direkt konuştunuz ve bundan hep minnettar olacağım” diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı Hagel de Obama’ya "cömert sözleri ve dostluğundan" dolayı teşekkür etti.

Obama yönetiminin, Savunma Bakanlığı ve ABD’yi istikrar ve güvenlikte daha güçlü bir pozisyona getirdiğini belirten Hagel, Obama’ya “Sizi ve bu ülkeyi savunan tüm askerimizi her gün savunmaya devam edeceğim” ifadesini kullandı.

Yeni bakan Senatoda onaylanana kadar görevinde kalmaya devam edeceğini belirten Hagel, görev dönemi boyunca başardıklarından da "oldukça gurur duyduğunu" kaydetti.

Sadece yönetim yetkilileri ve pool basının takip ettiği açıklamada, Hagel'in konuşmasına başlamadan önce uzun süre alkışlanması dikkati çekti. Bu sırada Hagel'in de duygulandığı görüldü. 

Hagel'in konuşmasının ardından da Obama ve Hagel sarıldılar. Hagel, Obama'nın kabinesinde tek Cumhuriyetçi kökenli yetkiliydi. 

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, bazı yetkililer Hagel’in "kovulduğunu", bazıları "istifa ettiğini" ileri sürerken, Beyaz Saray yetkilileri bunun Obama ve Hagel tarafından "karşılıklı alınmış" karar olduğunu belirtti. Obama, geçmişte yönetimindeki bazı istifaları reddetmişti ancak Hagel’in istifasını geri çevirmediği dikkati çekilen konulardan.

'IŞİD'LE MÜCADELEDE YANLIŞ İSİM'

Amerikan New York Times gazetesi ise istifanın nedeninin Obama'nın Afganistan, Irak ve IŞİD konusunda Savunma Bakanı Chuck Hagel'la yaşadığı fikir ayrılığı olduğunu ileri sürdü. Obama'nın IŞİD'le mücadelede Hagel'ın yanlış isim olduğunu düşündüğü iddia edildi.

ÜÇ İSİM VAR

Hagel, yerine bir isim atanana kadar görevine devam edecek. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın boşaltacağı koltuk için Michele Flournoy, Jack Reed ve Ashton Carter'ı ismi geçiyor.

Obama'nın kabinesindeki tek Cumhuriyetçi olan Chuck Hagel, 2013'de bu göreve getirilmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 20:37
banner53
YORUM EKLE

banner39