banner39

Obama Kongre'den IŞİD'e karşı yetki istedi

ABD Başkanı Obama, Kongre'den ABD muharip güçlerinin IŞİD'e karşı mücadelede özel operasyon yürütmesine imkan tanıyan 3 yıllık yetki talebinde bulundu.

Amerika 11.02.2015, 22:38 12.02.2015, 09:17
Obama Kongre'den IŞİD'e karşı yetki istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Kongresi'ne gönderdiği mektupta, 2001 yılından bu yana var olan yetkinin kendisine IŞİD’e karşı eylemde bulunma imkanı verdiğini ama kendisinin Kongre ile çalışarak IŞİD’e karşı partilerüstü bir yetki geçirmek istediğini hatırlattı.

Bu nedenle Kongre’ye IŞİD'e karşı yeni bir askeri güç yetki yasası taslağını gönderdiğini belirten Obama, istediği yetkinin yönetime Irak ve Afganistan’daki gibi uzun vadeli ve büyük muharip güç gerektiren operasyon yetkisi vermediğini, bu operasyonlar için ABD güçleri yerine yerel güçlerin konuşlandırmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Obama, önerdiği yetkinin gerektiğinde ABD ve koalisyon güçleri personelinin kurtarılması veya IŞİD liderlerine yönelik özel operasyonlar gibi sınırlı durumlar için ABD'nin sahaya asker göndermesinde ise esneklik içerdiğini bildirdi.

ABD Başkanı, yetkinin, ayrıca kinetik saldırı misyonları, istihbarat toplama ve paylaşma veya operasyon plan hazırlığı ile partner güçlere yardım ve danışmanlık sağlama gibi kara operasyonlarının yapılmasının beklenmediği veya böyle bir niyetin bulunmadığı durumlarda da ABD güçlerinin kullanılabilmesine imkan tanıyacağını ifade etti. Obama, 2001 yılındaki yetkinin de yürürlükten kaldırılması için Kongre ile çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Obama’nın Kongre’ye gönderdiği yetki taslağında dikkat çeken konular şöyle:

- ABD güçlerinin uzun süreli taarruz kara muharebe operasyonlarında kullanılması yetkisi verilmiyor, büyük kara operasyonlarının önü kapatılıyor.

- IŞİD’e karşı güç kullanım yetkisi Suriye ve Irak gibi belirli ülkelerle sınırlanmıyor.

- Yetkinin süresi yenilenmemesi halinde 3 yıl olarak belirleniyor.

- ABD yönetiminin en az 6 ayda bir Kongre’yi operasyonlarla ilgili bilgilendirmesini içeriyor. 

Yetki tasarısında IŞİD’in eylemlerinden bahsedilirken, örgütün kendilerine katılmayı reddeden Müslümanlara, mezheplerine bakmaksızın "kitlesel infaz yaptığı ve Türkmenler, Yezidiler ile Irak Hristiyanları da dahil etnik azınlıklara karşı korkunç şiddet uygulayıp, soykırımla tehdit ettiği" ifadeleri de kullanıldı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?