banner39

Obama, Kral Selman'ı Beyaz Saray'da ağırladı

ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü. İki lider, görüşme öncesinde kısa açıklama yaptı

Amerika 04.09.2015, 22:52 05.09.2015, 09:27
Obama, Kral Selman'ı Beyaz Saray'da ağırladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud’u, Beyaz Saray’da ağırladı. İki lider, Oval Ofis’teki görüşme öncesinde basın mensuplarına kısa açıklama yaptı.

Obama, Kral Selman’ın ilk dış gezisini Washington’a yapmasının ABD ile Suudi Arabistan arasındaki uzun yıllara dayanan dostluğun işareti olduğunu söyledi.

Kral Selman ile geniş bir dizi konuda görüşme yapmayı beklediklerini belirten Obama, Yemen’de insani krizi rahatlatacak, kapsayıcı işleyen bir hükümet kurulması ihtiyacına işaret ederken, Suriye’de de “korkunç çatışmaları nihayet sona erdirecek ülke içinde siyasi bir dönüşüm sürecine nasıl ulaşılabileceğini” ele alacaklarını söyledi.

Suudi Arabistan'la IŞİD ile mücadele dahil olmak üzere dünya ve bölge genelindeki terör eylemleriyle mücadelede son derece yakın işbirliklerinin devam ettiğini dile getiren Obama, “Bunun yanında, İran’ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı eylemleriyle mücadele ederken, aynı zamanda onların nükleer silahının bulunmadığından emin olmayı sağlayacak anlaşmanın etkili biçimde uygulanmasının önemini konuşacağız” dedi.

Obama, ayrıca, Selman ile dünya ekonomisi ve enerji meselelerini görüşeceklerini, eğitim, temiz enerji, bilim ve iklim değişikliği gibi konularda da işbirliklerini derinleştirmeye devam etmeyi arzuladıklarını söyledi.

"DÜNYA BARIŞI İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ"

Kral Selman da ilk yurt dışı seyahatini ABD’ye yapmasının, iki ülke arasındaki güçlü ve derin ilişkileri sembolize ettiğini kaydetti.

İki ülkenin ilişkilerinin sadece ABD ve Suudi Arabistan değil, tüm bölge ve dünyanın yararına olduğunu belirten Selman, ABD ile tüm alanlardaki işbirliklerini daha da derinleştirmek ve ilerletmek istediklerini vurguladı.

Selman, “Dünya barışı için birlikte çalışmak istiyoruz. Bölgemiz, halkların refahı için gerekli olan istikrara kavuşmalı. Şükürler olsun Allah’a ki, biz ülkemizde refaha sahibiz ve bunu tüm bölge için istiyoruz ve onu başarmak için de sizinle işbirliğine istekliyiz” diye konuştu.

Görüşmeye, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice de katıldı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?