banner39

Obama Kuran özrünü böyle savundu

Obama, Afganistan'da Kur'an-ı Kerim yakılma olayının ardından, Karzai'ye özür mektubu göndermesini eleştirenlere "askerlerimizi korumak için yaptım" dedi

Amerika 01.03.2012, 10:45 01.03.2012, 10:47
Obama Kuran özrünü böyle savundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (ABD) Barack Obama, Afganistan'da Kur'an-ı Kerim yakılma olayının ardından, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye özür mektubu göndermesini eleştirenlere kızdı. Obama, "Dilediğim özrün önemli bir sebebi olduğunu düşünüyorum" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, son günlerde siyasi rakiplerinin kendisine yönelttikleri 'özür' eleştirilerine yanıt verdi. Obama, Afganistan'daki Bagram askeri üssünde ABD askerlerinin Kur'an-ı Kerim yakma skandalıyla ilgili olarak, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye özür mektubu gönderdiği için özellikle yaklaşan başkanlık seçimleri öncesi siyasi rakiplerinin sert eleştirilerine maruz kalmıştı. Obama, kendisine yöneltilen eleştirilere ABC News'e verdiği bir röportajla cevap verdi.

Obama, olayla ilgili olarak özür dilemesinin önemli bir nedeni olduğuna dikkat çekerek, "Daha çok insan ölmesini engellemek, yaşamları kurtarmak, askerlerimizi tehlikeden uzaklaştırmak için bunu yaptım. Henüz düzlüğe çıkmış değiliz (Afganistan'daki ABD varlığı için)" dedi. Obama, aldığı kararlarda siyasi çıkarları ikinci plana attığını vurgulayarak, "Aldığım her kararın zemininde halkın beklentileri vardır. ABD halkının çıkarlarını korumak için çabalıyorum. Konunun politik sonuçları beni endişelendirmiyor" diye konuştu.

Afganistan'daki Bagram askeri üssünde ABD askerlerinin Kur'an-ı Kerim ve bazı İslami kitapları yaktığının ortaya çıkması üzerine başta Afganistan olmak üzere dünya genelinde ABD'ye yönelik büyük tepki gösterileri düzenlenmişti. Afganistan'daki gösterilerde ve ABD askerlerine yönelik saldırılarda şu ana kadar 4 ABD askeri ile onlarca Afgan hayatını kaybetmişti.

Obama'nın özür dilemesi başkanlık seçimlerine hazırlanan ABD'de de iç siyasi gündemi biranda hareketlendirmişti. Cumhuriyetçilerin başkan adaylarından Newt Ginrich Obama'yı 'teslimiyet'le suçlamıştı.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?