banner39

Obama, liderleri dinlemeye son verebilir!

Amerikalı üst düzey bir yetkiliye göre, ortada nihai bir karar olmasa da Obama yönetimi müttefik ülkelerin liderlerini izlemeye son vermeyi "değerlendiriyor"

Amerika 29.10.2013, 10:41 29.10.2013, 12:42
Obama, liderleri dinlemeye son verebilir!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikalı üst düzey bir yetkili, ortada nihai bir karar olmasa da Obama yönetiminin müttefik ülkelerin liderlerinin izlenmesine yönelik programlara son vermeyi "değerlendirdiğini" belirtti.

Adının gizli tutulmasını isteyen yetkili, Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Senatör Dianne Feinstein'in "Beyaz Saray'ın, kendisini, müttefiklere dair bilgi toplanmasına devam edilmeyeceği yönünde bilgilendirdiğine" ilişkin açıklamasını AP'ye değerlendirdi.

Feinstein'in açıklamasının doğru olmadığını belirten yetkili, bununla birlikte izleme programlarıyla ilgili "bazı değişikliklerin yapıldığını, bazılarınınsa değerlendirildiğini" belirterek, "bunlar arasında dost ülkelerin  liderlerinin haberleşmelerine dair bilgi toplanmasına son vermenin de bulunduğunu" söylemekle yetindi.

Yetkili, bu konudaki gözden geçirmelerin sürdüğünü ve nihai bir karar verilmediğini vurguladı.

ABD'nin izleme programına ilişkin tartışmalar, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı, aralarında Almanya, Fransa ve İspanya'nın da bulunduğu 35 ülkenin liderlerini dinlediğine ilişkin belgenin ortaya çıkarılmasıyla alevlenmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, konuya ilişkin yaptığı son açıklamada, bazı istihbarat sızdırmalarının müttefiklerle olan ilişkilerde gerilime yol açtığının farkında olduklarını belirterek, "ABD'nin istihbaratları nasıl topladığı ve kullandığına yönelik bazı ek sınırlamalara ihtiyaç olduğunun görüldüğünü" söylemişti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın izleme kapasitelerinin gözden geçirilmesi talimatı verdiğini anımsatan Carney, gözden geçirmenin, istihbarat toplarken, aynı zamanda hem vatandaşların hem de müttefiklerin özel hayata yönelik kaygılarının da uygun biçimde dikkate alınmasını sağlamayı içerdiğini ifade etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?