banner39

Obama liderlerle nükleer anlaşmayı görüştü

ABD Başkanı Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Almanya Başbakanı Merkel, İngiltere Başbakanı Cameron ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini ile telefonda görüştü.

Amerika 14.07.2015, 22:18 15.07.2015, 03:45
Obama liderlerle nükleer anlaşmayı görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasını Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile telefonda ele aldı.

Beyaz Saray'ın açıklamasına göre, Obama, liderlerle ayrı ayrı gerçekleştirdiği görüşmede, yaklaşık 20 aylık yoğun geçen müzakerelerin ardından ulaşılan anlaşmada önemli rol oynamalarından dolayı kendilerine teşekkür etti.

Nihai anlaşmanın, nükleer bomba elde edilebilecek potansiyel tüm yolları tıkaması nedeniyle İran'ın nükleer silah elde edemeyeceğini teyit edilebilecek tarihi bir çözüm sunduğunu teyit eden liderler, kalıcı anlaşmanın işlevselleştirilmesinde de yakın koordinasyon içinde olma taahhüdünde bulundular.

Obama görüşmelerde ayrıca Yunanistan ile resmi kreditörleri arasında mutabakat sağlanmasını memnuniyetle karşıladığını aktardı.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?