Obama, Nijerya lideri Buhari ile görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, Nijerya'nın yeni lideri Buhari ile Nijerya'nın güvenliği, barışı, ekonomik gelişmelerini görüştü

Obama, Nijerya lideri Buhari ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari ile Beyaz Saray’da görüştü. Oval Ofis'teki görüşmeye, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile Dışişleri Bakanı John Kerry de hazır bulundu.

Nijerya Cumhurbaşkanıyla yaptığı görüşmeyle ilgili olarak Obama, Buhari ile terörle mücadelede işbirliğinin yanı sıra Nijerya’nın yolsuzlukla savaşında Washington’ın ne tür katkıda bulunabileceğini ele alacaklarını söyledi.

Obama, Buhari’nin ülkesinin güvenliği, barışı, ekonomik gelişmesi için çaba harcamasından, Boko Haram ile de mücadele etmesinden övgüyle bahsetti.

Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari de ülkesinde demokratik sistemin geliştirilmesine katkı sağlayan Başkan Obama ve ABD’ye her zaman minnettar olacaklarını vurgulayarak özellikle ABD’nin ve Avrupa’nın seçimlerin adil ve güvenilir şekilde yapılması baskısının bugün kendilerini bulundukları konuma getirdiğini sözlerine ekledi.

Görüşmede Nijerya'daki saldırılarla ülkenin ekonomik gelişmeleri ele alındı.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 10:24
banner53
YORUM EKLE

banner39