banner39

Obama polis cenazesinde ağladı

ABD Başkanı Barack Obama, Dallas'ta keskin nişancı saldırısı sonucu ölen polisler için düzenlenen törende konuşurken ağladı

Amerika 13.07.2016, 10:05 13.07.2016, 10:28
Obama polis cenazesinde ağladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Dallas'ta keskin nişancı saldırısı sonucu hayatını kaybeden beş polis için düzenlenen törende yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik çağrısı yaparak, "Umutsuzluğu reddetmek ve düşünüldüğü kadar bölünmediğimizi vurgulamak için buradayım" dedi.

Obama, 7 Temmuz Perşembe günü Dallas'ta keskin nişancı saldırısı sonucu hayatını kaybeden beş polis memuru için Morton H. Meyerson Senfoni Merkezi'nde düzenlenen törene katıldı.

Törende duygusal bir konuşma yapan Obama, ülkenin zor günlerden geçtiğini belirterek tüm toplumsal kesimlere birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Konuşmasının bir bölümünde gözyaşlarına hakim olamayan Obama, saldırı anında orada bulunan polislerin kendilerini kurşundan sakınmadıklarını ve "cesurca" davrandıklarını ifade etti.

Louisiana'da Alton Sterling, Minnesota'da ise Philando Castile adlı iki siyahi Amerikalının beyaz polisler tarafından öldürülmesini protesto etmek için insanların sokağa çıktıklarını hatırlatan Obama, bunun doğal bir hak olduğunu, ancak silahlı saldırının hiçbir şekilde meşrulaştırılamayacağını vurguladı.

Son günlerde ülke genelinde yaşanan gerilimin aşılabilmesi için herkesi sorumlu davranmaya çağıran Obama, "Umutsuzluğu reddetmek ve düşünüldüğü kadar bölünmediğimizi vurgulamak için buradayım" şeklinde konuştu.

Ülkede son yıllarda benzer birçok anma törenine katıldığını anlatan Obama, yaşanan sorunların farkında olduğunu ve birçok ailenin sevdiği insanları kaybetmesine şahitlik etmek durumunda kaldığını dile getirdi.

Adalet ve ceza sistemindeki sorunları da kabul ettiğini kaydeden Obama, bu sorunlara "tersinden ırkçılık" veya "siyasi doğruculuk" ile yaklaşılamayacağını da belirtti.

Farklı dinlere mensup temsilcilerin de dualarla yer aldığı törene Obama ve eşi Michelle Obama'nın yanı sıra Başkan Yardımcısı Joe Biden ile eşi ve eski başkan George W. Bush ile eşi de katıldı.

Törenin ardından Obama ve yardımcısı Biden'ın, hayatını kaybeden polislerin aileleriyle özel bir görüşme yaptığı da bildirildi.

Eski bir ABD ordusu mensubu olan Micah Johnson tarafından keskin nişancı tüfeği ile gerçekleştirilen saldırıda 5 polis hayatını kaybetmiş, 7 polis de yaralanmıştı. Öldürülen polislerin kimlikleri Brent Thompson, Lorne Ahrens, Patrick Zamarripa, Michael Krol ve Michael Smith olarak açıklanmıştı.

Dallas'taki saldırı, 11 Eylül'den sonra tek bir olayda en fazla sayıda polisin hayatını kaybettiği saldırı olarak kayıtlara geçmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?