banner39

Obama Putin'e tavır alabilir

Eski NSA çalışanı Snowden'e sığınma izni verilmesi Rusya-ABD ilişkilerinde yeni bir sorun alanına neden oldu.

Amerika 02.08.2013, 20:33 03.08.2013, 08:46
Obama Putin'e tavır alabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus uzmanlar, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'e Rusya'da geçici sığınma izni verilmesinin Moskova-Washington hattında yeni sorunlara neden olacağı düşüncesinde.

Uzmanlar, ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya'daki G-20 programının ve taraflar arasındaki 2+2 görüşmelerinin tehlikeye girdiğine işaret ediyor.

Suriye'deki iç savaşa yaklaşımları ve NATO'nun füze kalkanı sistemi konusunda derin görüş ayrılıkları yaşayan Rus-Amerikan ilişkilerinin, Snowden'e Rusya'da sığınma izni verilmesi nedeniyle yakın dönemde yine sıkıntılı bir süreçten geçmesi bekleniyor.

AA muhabirine konuşan Global Politikada Rusya Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve dış politika analisti Fyodor Lukyanov, Snowden olayının ardından Obama’nın eylül ayında St. Petersburg’da düzenlenecek G-20 zirvesi çerçevesindeki Rusya ziyaretinin tehlikeye girdiğini söyledi. Lukyanov, ‘’Ziyaret iptal edilebilir. Obama, yaşanan bu olaylardan sonra hiçbir şey olmamış gibi davranamaz. Snowden olayında ABD, eski CIA çalışanını geri almak için Rusya karşısında hamleler yaptı ama başarılı olamadı'' dedi.

ABD ve Rusya arasında liderlerin yanısıra başbakan-başkan yardımcısı ve bakanlar düzeyinde de gerçekleşirilmesi kararlaştırılan 2+2 görüşmelerinin yapılmayacağını düşündüğünü belirten Lukyanov, "Görüşmeler büyük ihtimalle rafa kalktı. Obama’nın ziyareti de büyük bir soru işareti. Bunun dışında iki ülkenin dünya kamuoyu önüne birbirlerine karşı ciddi hamle yapacak konuları çok az.  ABD’nin elinde Mangitski kozu var ve bazı diğer küçük detaylar" diye konuştu.  

2+2 görüşmelerinin, ABD Başkan Yardımcısı ve Rusya Başbakanı ile Savunma ve Dışişleri Bakanlarının katılımıyla yapılması bekleniyordu. Rus haber ajansı Interfax, görüşmelerin 9 Ağustos'ta yapılacağını duyurmuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?