Obama, Ruhani ile görüşebilir

Beyaz Saray, Obama ile Ruhani'nin BM toplantısı sırasında ikili bir görüşme yapabileceğini açıkladı

Obama, Ruhani ile görüşebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama ve İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani'nin BM toplantısında kısa bir görüşme yapabilecekleri bildirildi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, görüşmenin kesin olmamakla birlikte yapılabileceğini söyledi. Beyaz Saray Sözcüsü ikili bir görüşme olmasa bile ayaküstü bir el sıkışma ve iyi niyet alışverişinin olacağını ifade etti.

Görüşmenin gerçekleşmesi durumunda, 1979 İran devriminin ardından, Obama ve Ruhani, iki ülkenin yüz yüze görüşen ilk liderleri olacaklar. İki ülke arasında en son üst düzey görüşmeler 1977 yılında ABD Başkanı Jimmy Carter ile İran Şahı Rıza Pehlevi arasında gerçekleştirilmişti.

Geçtiğimiz pazar günü, Başkan Obama'nın ABC Televizyonu'nda İran lideri Ruhani ile mektuplaştıklarını doğrulaması ve aralarında nükleer silahlanma konusu ile Suriye meselesi üzerinde diplomatik açılımın olduğunu netleştirmesi iki liderin bir araya gelecekleri yönündeki iddiaları güçlendirdi. Ancak Obama, yaptığı açıklamalarda İran'la müzakere etmenin her zaman zor olduğunu ve yeni seçilmiş Ruhani'nin de bu durumu birden bire kolaylaştırabileceğini düşünmediğini söylemişti.

Obama ayrıca, nükleer silah meselesinin bölgenin istikrarı ve İsrail'in güvenliği açısından kendileri için kimyasal silah probleminden çok daha ciddi bir konu olduğunu dile getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 11:00
banner53
YORUM EKLE

banner39