banner39

Obama: Suriye için farklı yolları değerlendiriyoruz

ABD Başkanı Obama Cenevre 2'de Suriye sorununa çözüm bulunamadığını bu yüzden masada farklı seçeneklerin olduğunu açıkladı

Amerika 15.02.2014, 13:48 15.02.2014, 13:50
Obama: Suriye için farklı yolları değerlendiriyoruz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barrack Obama Suriye sorununun çözümü için farklı seçeneklerin masada olduğunu ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’deki akan kanı durdurmak amacıyla yapılan Cenevre görüşmelerinin istenilen başarıyı sağlamamasından derin endişe duyan Başkan BarackObama’nın, kendilerinden birçok seçeneği düşünmelerini istediğini söyledi. 

Buna karşın Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı sözcüleri, Kerry'nin sözlerine "abartılı" anlamlar yüklenmemesi ve yönetimin Suriye politikasını zaten düzenli olarak gözden geçirdiğini söylerken, Pentagon ise “Genel anlamda, Suriye’de ilerleme noktasında, kurumlar arasında diğer seçenekleri araştırmaya ilgi” olduğunu belirtti.

Kerry, Asya turunun ikinci durağı Çin’de düzenlediği basın toplantısında Suriye’deki savaşı sona erdirmeyi amaçlayan Cenevre görüşmelerine değindi.

“ABD Başkanı Obama her zaman opsiyonları göz önünde bulunduruyor” diyen Kerry, Obama’ın geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yapılan ortak basın toplantısında, Cenevre görüşmelerinin amacına uygun bir sonuç üretmediğinden derin endişe duyduğunu ilettiğini hatırlattı.

Kerry, “Başkan Obama, gerçekten de, hepimize var olabilecek veya olamayacak çeşitli seçenekleri düşünmemizi istedi. Sorunuzun yanıtı, bunlar (çeşitli seçenekler) sunuldu mu, hayır sunulmadı” dedi.

Kerry, bu konudaki gerekli değerlendirmelerin devam ettiğini belirterek, “Bu seçenekler doğru olduğunda ve Başkan Obama bunun talimatını verdiğinde bunun üzerinde bir takım tartışmalar kesinlikle olacak” diye konuştu.

Beyaz Saray ise Suriye politikasına yönelik yeni bir duyurunun veya değerlendirmenin olmadığını söyledi

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney ise günlük basın brifinginde Kerry’nin sözlerinin hatırlatılması üzerine Başkan Obama’nın, politikalarda her zaman opsiyonları göz önünde bulundurduğunu ve Suriye politikasının da bunlardan biri olduğunu kaydetti.

“Başkan her zaman diğer seçeneklere bakıyor ve uygun olabilecek tüm seçenekleri soruyor” diyen Carney, Suriye politikasına yönelik ise yeni bir duyurunun veya değerlendirmenin olmadığını ifade etti.

Carney, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başkan seçenekleri masadan kaldırmıyor. Suriye’deki iç savaşa doğrudan askeri olarak müdahale etmeme, sahaya asker göndermeme konusundaki tutumumuzda gayet açık olduk. Diğerleri bu pozisyona katılmayabilir ama Başkan Obama bu konuda gayet açık. Yine de Suriye ve Suriye gibi diğer konularda genel prensipteObama tüm seçenekleri hazır bulunduruyor.”

 ABD Dışişleri Bakanlığı Kerry'nin sözlerinin "abartıldığı" görüşünde...

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf de günlük basın toplantısında Kerry’nin sözlerinin sorulması üzerine, insanların bu tür yorumlara çok fazla anlam yüklediklerini ve abarttıklarını söyledi. 

Suriye’deki kriz başladığından bu yana ABD olarak politikalarını devamlı ve düzenli olarak gözden geçirdiklerini belirten Harf, “Bunu yapmadığımızı düşünmek çılgınlık olur, değil mi!” dedi.  Kerry’nin ABD Başkanı Barack Obama dahil Beyaz Saray ile düzenli istişare içinde olduğuna işaret eden Harf, Suriye konusundaki gözden geçirmelerin düzenlilik arz eden bir durum olduğuna dikkati çekti. 

“Kerry’nin önümüzdeki günlerde Suriye konusunda yeni önerilerde bulunup bulunmayacağına” yönelik soru üzerine de Harf, Suriye konusunda ilerlemeye ve Cenevre 2 sürecine yönelik düzenli olarak yeni önerilerde bulunduklarını belirterek, “Bu devam eden bir süreç. Kerry’nin bu son görüşmelerden sonra yeni öneriler yapıp yapmayacağını bilmiyorum. Belki yaparız ama tekrar ediyorum ki bu beklenmeyen veya olağanüstü bir şey değil” diye konuştu. 

Harf, Kerry’nin ABD Başkanı Barack Obama’nın geçtiğimiz günlerde belirttiği gibi "diplomasinin kendilerini henüz istedikleri noktaya ulaştıramadığını" söylediğini belirterek, “Ama Cenevre 2 yoluyla takip ettiğimiz sürecin de doğru olan süreç olduğuna inanıyoruz. Kimse bunun doğru olan bir seçenek olup olmadığını sorgulamıyor” ifadesini kullandı.

Suriye’deki krize en iyi çözümün diplomatik çözüm olduğunu belirten Harf, “Burada askeri bir çözüm bulunmuyor. Tüm seçenekleri askeri olarak düşünürseniz, bunlar Suriye halkına daha büyük acılar getirecektir. Suriye halkının acılarını dindirmenin en iyi yolu, açıkçası diplomatik çözümden geçiyor” dedi.  Harf, yine de Suriye konusunda tüm seçeneklerin masada bulunduğunu hatırlattı. 

Harf, başka bir soru üzerine Rusya’nın Suriye rejimini şu anda yaptığından daha fazla çözüm yönünde zorlaması gerektiğini de dile getirdi. 

 Pentagon: “Suriye’de ilerleme noktasında, kurumlar arasında diğer seçenekleri araştırmaya ilgi var”

Pentagon Sözcüsü John Kirby ise, Kerry’nin sözlerine biraz daha farklı yanıt verdi.

“Genel anlamda, Suriye’de ilerleme noktasında, kurumlar arasında diğer seçenekleri araştırmaya ilgi var” diyen Kirby, şu anda Pentagon’dan gelen hiçbir spesifik seçeneğe yönelik tahminde bulunamayacağını ifade etti. 

Kirby, bir soru üzerine, ABD Başkanı Obama için askeri seçeneğin hala masada olduğunu belirterek, Akdeniz’de deniz ve hava kuvvetleri bağlamındaki askeri görünümlerini sürdürmeye devam edeceklerini de hatırlattı. 

Kirby, “Herhangi bir yaklaşan tehlike olduğuna dair bir sinyal vermeye de çalışmıyorum ama bu seçenekler eğer ihtiyaç duyarsa Başkan’ın emrine açık duruyor” dedi.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?