banner39

Obama: Trump başkanlık için yeterli değil

ABD Başkanı Barack Obama, Putin'e övgüler yağdıran Trump'ı "mantıksız ve bilgisiz" olmakla suçladı

Amerika 09.09.2016, 12:21 09.09.2016, 12:24
Obama: Trump başkanlık için yeterli değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya lideri Putin'in kendisinden daha iyi bir lider olduğunu söyleyen Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ı "mantıksız ve bilgisiz" olmakla suçladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Obama ASEAN Zirvesi için bulunduğu Laos'tan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, "Trump ağzını her açtığında, başkanlık için yeterli nitelikte olmadığını kanıtlıyor" dedi.

Trump Çarşamba günü New York'ta katıldığı bir forumda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD Başkanı Barack Obama'dan çok daha iyi bir lider olduğunu söylemiş ve Kasım ayındaki seçimi kazanması durumunda ''Putin'le iyi bir ilişki kuracaklarını düşündüğünü'' belirtmişti.

Obama son 1 hafta içinde önce Çin'de G20, ardından Laos'ta Asean (Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği) Zirvesi'ne katıldığını hatırlatarak, 'dünya liderleriyle görüştüğünü ve bunun ciddi bir iş olduğunu' söyledi.

Obama "Ne konuştuğunuzu bilmek ve ev ödevinizi iyi yapmak zorundasınız. Ağzınızdan çıkan kelimeler üzerinde düşünülmüş ve uygulanabilir politikaları yansıtmalı" dedi.

Obama ayrıca kamuoyu ve basını "Trump'ın çelişkili, mantıksız ve bilgisiz görünen açıklamalarını" dinleyip sorgulamaya çağırdı.

Putin, geçen yıl sonunda yaptığı basın toplantısında Trump için "parlak ve yetenekli biri" demişti.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?